Side 1 af 1
fs efter eu reglerne
: 30.12.2008 14:15:56
af ThomasR
er der nogen der ved om kravet om 12 mdrs selvforsørgelse frafalder ved fs efter eu reglerne?
: 01.01.2009 02:24:22
af fundiver199
Man kan ikke sige, at der er nogen krav, der "frafalder" ved anvendelse af EU-reglerne.
EU´s regler om familiesammenføring til vandrende borgere og de danske regler om familiesammenføring er 2 komplet forskellige og juridisk set ligestillede regelsæt, som blot omfatter forskellige grupper af personer.
At spørge om et krav i det ene regelsæt "frafalder" ved anvendelse af det andet regelsæt er derfor lige så meningsløst som at spørge, om nogle af kravene i regelsættet for efterløn "frafalder", hvis man i stedet søger om førtidspension.
Jeg skriver ikke dette for at nedgøre dig eller for at være ordkløver, men fordi vi skal væk fra den misforståelse, at EU-reglerne på èn eller anden måde er sekundære i forhold til de danske regler. Hvilket implicit ligger i den måde, du stiller dit spørgsmål på.
Hvad du mener er i virkeligheden dette:
"Indeholder EU-reglerne i lighed med de danske regler et krav om, at EU-statsborgeren ikke må have modtaget sociale ydelser i en periode på 12 måneder"?
Svaret på dit spørgsmål er nej.
Men til gengæld er der så nogle andre krav, som du naturligvis skal sætte dig ind i, hvis du overveje at flytte til et andet EU-land for senere at kunne søge familiesammenføring i Danmark efter EU-reglerne.
Du skal derfor kort og godt starte med at sætte dig ned og læse hele regelsættet. Fuldstændig som du ville gøre, hvis du ønskede at søge om efterløn eller om familiesammenføring efter de danske regler.
: 02.01.2009 21:12:16
af ThomasR
takker for dit svar fundiver, og nej jeg føler mig ikke nedgjordt men lettere rettet tak for det, men hvor finder jeg det reglsæt? her mener du vel ansøgning om fs efter eu retten på hjemmesiden Ny i Danmark? eller?