Side 1 af 1

Flytte tilbage til DK?

: 23.12.2008 13:19:07
af Anne&Todd
Hej med jer.
Vi er flyttet til Göteborg og regner med at søge tilbage til Danmark efter EU-reglerne her til d. 15 feb. Så har vi boet heroppe i 3 mdr.
Jeg studerer i Danmark og pendler frem og tilbage, når jeg har brug for det. Vi blev gift i Danmark, d. 28 november her i Danmark. Min mand arbejder i Sverige, da han har en work/holiday tilladelse.
Men hvordan bliver det så når vi søger tilbage, vi vil gerne vedlægge så meget som overhovedet muligt for at forkorte tiden ved US.
Da vi flyttede til Sverige fik dog afvide at fordi vi ikke skulle bo der i længere end et år kunne de ikke flytte vores folkeregisteradresser fra Danmark, men kun give os det midlertidige skattekort, og midlertidige cpr nummer. Der står ikke særlig meget derpå, så jeg ved ikke om det er nok? (Skaanebo er det rigtigt?)
På nyidanark står følgende man kan vedlægge:
* dokumentation for adresser, herunder udskrifter fra et folkeregister om, at ansøgeren var bopælsregisteret,
* skøder på boligkøb, lejekontrakter for leje af bolig eller kvittering for huslejebetaling,
* dokumentation for, at den danske statsborger flyttede fra pågældendes tidligere bopæl, herunder dokumentation for, at pågældende opsagde lejemål, solgte sit hus, eller fremlejede sin bolig i en vis periode,
* indmeldelse af børn i skole, børnehave etc.
* dokumentation for sygesikringsnummer, eller særlige sygeforsikringer


Vi har tænkt os a vedlægge, det skattekort vi har fået fra Sverige. Fremlejekontrakt fra vores lejlighed. Kvittering for at vi er flyttet fra vores danske bopæl. Men er det nok?

På forhånd tak ☺

: 25.12.2008 10:04:43
af skaanebo
Det er korrekt, at man hos folkeregistret skal sige, at man har til hensigt at blive boende i Sverige i mindst et halvt år, før de vil lade en registrere med en adresse i Sverige.

Hvordan de danske myndigheder vil reagere på, at du ikke har været folkeregistreret i Sverige, men har fået tildelt et svensk personnr. til skattemæssig brug, skal jeg ikke kunne sige. Det burde ikke være noget problem, da du jo kan dokumentere bopæl i Sverige samt arbejde i Sverige, men man kan aldrig vide med US... Det smarteste ville derfor i bagkundskabens lys have været, hvis du havde sagt til folkeregistret, at du planlagde at blive i Sverige i en rum tid.

: 25.12.2008 10:51:28
af Anne&Todd
Ja men jeg sagde til dem i Sverige at jeg skulle være der i et år. Så spurgte de om jeg skulle være der i mere end et år og jeg sagde nej. Og så sagde de sidst at jeg kan ikke få flyttet min adresse...

: 01.01.2009 02:37:10
af fundiver199
Hmmmmm. Netop flytning af folkeregisteradresse er jo èn af de ting, som Udlændingeservice kunne tænkes at bruge i deres vurdering af, hvorvidt man har været "reelt etableret" i et andet EU-land.

Det er ikke sikkert, at det bliver noget problem for jer, men for alle, som fremover flytter til Sverige, vil jeg da også klart tilråde, at man fortæller de svenske myndigheder, at man har tænkt sig at blive boende i Sverige resten af sit liv.

Kun hvis man flytter til Sverige med henblik på at besætte en midlertidig stilling, kan der måske være grund til at sige andet.