Side 1 af 1

Familiesammeføring efter Eu regler

: 04.12.2008 23:56:10
af Ali
Hej mit navn er Ali jeg er 28 år har boet i sverige i halvandet år med min kone, jeg har arbejdet i danmark under hele perioden, er det korekt at jeg kan flytte tilbage til danmark uden at have arbejdet i sverige efter eu reglerne? har hørt noget om at det kan lade sig gøre hvis man har været selvforsørgende under sit ophold i sverige. samtidig har jeg på us hjemmeside set under afviste sager at der er en som er blevet afvist opholdstilladelse af netop samme grund som de nu siger man kan søge under? synes dt virker forviret er der nogen der kan hjælpe eller give en forklaring måske ?


http://www.nyidanmark.dk/da-dk/legalinf ... retten.htm

: 05.12.2008 18:02:57
af skaanebo
Det afslag stammer fra april 2008! Der kom en ny og lempligere fortolkning af reglerne hos Udlændingeservice i september i år. Du kan med andre ord frit vende hjem til Danmark fra dit eksil i Sverige sammen med din ægtefælle

: 05.12.2008 20:13:30
af Ali
ok jammen mange tak for forklaringen skaanebo, ved du noget om hvor lang tid det tager fra man søger til man får et svar i sådan en sag som min ?

: 06.12.2008 00:19:35
af skaanebo
Du skal nok forvente, at der kan gå op til 6 måneder, inden I får et dansk EU-opholdsbevis. I kan søge, mens I bliver boende i Sverige, eller I kan flytte til Danmark og få det på efterbevilling.