Info ved dobbelt statsborgerskab

Her kan du skrive om/søge information om hvorledes du/I kan benytte EU-reglerne til at bo sammen i både Danmark og andre EU-lande, f.eks. Sverige, Norge eller Tyskland.

Redaktører: ZB, AUG Board

Besvar
Kim P. Nyberg
Indlæg: 3110
Tilmeldt: 02.02.2009 11:41:42
Geografisk sted: Herning
Kontakt:

Info ved dobbelt statsborgerskab

Indlæg af Kim P. Nyberg » 07.01.2024 09:02:57

Det sker oftere og oftere, at man ser opslag, hvor personer med statsborgerskab i to EU/EØS medlemsstater river sig i håret over, at de ikke kan gøre brug af opholdsdirektivet. Så lad os få afklaret, hvad der er op og ned.

Når opholdsdirektivet ikke kan bruges ved flytning mellem de to lande, hvor man har statsborgerskab, er det fordi direktivet bestemmer, at det kun kan bruges, når man flytter til et andet EU eller EØS-land, end dér, hvor man er statsborger. Man skal således flytte til et helt tredje EU/EØS-land, hvis man vil gøre direktivet gældende.

Kan man så ikke flytte mellem de to medlemsstater, hvor man er statsborger? Jo, det kan man godt, fortæller EU-Domstolen i flere sager. Her fastslår Domstolen, at man skal påberåbe sig nogle bestemmelser direkte i traktaterne, nemlig artikel 20-21 TEUF, som i sit indhold er væsentligt bredere, end direktivet er. Artikel 20 TEUF handler om, at man udover det nationale statsborgerskab tillige har et unionsborgerskab, mens artikel 21 TEUF giver hver enkelt unionsborger retten til frit at bevæge sig mellem medlemsstaterne.

Er det så muligt at få ægtefællesammenføring i de to lande på baggrund af EU-reglerne? Ja, det er det. Her kan din ægtefælle - modsat dig - stadig bruge direktivet i fuldt omfang til at opnå sine afledte rettigheder.

Behøver du overhovedet at flytte? Nej, egentlig ikke. For I kan gøre dit andet statsborgerskab gældende og det er ifølge Domstolens retspraksis nok til, at du har flyttet dig, selv om du ikke fysisk har flyttet over en landegrænse. Og direktivet gælder stadig i fuldt omfang for din ægtefælle.
Seniorrådgiver i Ægteskab Uden Grænser

Besvar