Side 1 af 1

Dansker med indisk mand

: 03.03.2021 05:27:11
af Saranatalie
Hej. Jeg er dansk statsborger gift i Indien med en indisk mand. Jeg har boet i Indien i 2 aar og vaeret gift i snart to aar ogsaa. Nu vil jeg gerne flytte tilbage til Norden med min mand. Er det realistisk at jeg kan faa ham med mig til Danmark eller skal jeg flytte til et andet nordisk land for at faa ham med? Kan vi tage derop paa samme tid ved at soege schengen visa til ham eller skal jeg foerst tage derop alene? Hvad skal jeg goere for at faa min mand med mig?

Mvh
Natalie

Re: Dansker med indisk mand

: 03.03.2021 06:52:45
af skaanebo
Tjek reglerne på nyidanmark.dk – hvis du ikke har fået kontanthjælp, og hvis du kan stille bankgaranti, burde det jo ikke være noget problem.

Re: Dansker med indisk mand

: 03.03.2021 09:33:01
af Saranatalie
Hej. Jeg har vaeret inde paa ny i Danmark og der staar noget med at han skal kunne bestaa en dansk proeve og han kan ikke dansk men kun engelsk og saa staar der man skal have 100.000 kr. hvilket jeg heller ikke har. Hvad kan jeg saa goere?
Mvh

Re: Dansker med indisk mand

: 03.03.2021 10:04:04
af skaanebo
De fleste får vel banken til at stille garantien gennem et lån.

Men ja, I kan også benytte EU-regler, hvis I fx først flytter til Norge, Sverige, Tyskland eller til et andet EU/EØS-land i en periode på ca. 3 måneder, inden I så flytter videre til DK.

Læs mere om EU-reglerne under menupunktet "Rådgivning" på forsiden af ÆUG's hjemmeside.

Re: Dansker med indisk mand

: 05.03.2021 08:36:04
af mh1
Hvis du alligevel tænker på Norden som sådan, så brug EU-reglerne - evt. som trinbræt, da du kan genbruge reglerne hvis du flytter fra et EU-/EØS-land til Danmark (Norge er EØS-land),

https://www.aegteskabudengraenser.dk/fa ... eureglerne