Side 1 af 1

Svensk personnummer

: 23.09.2017 21:04:17
af Lina441
Hej...
Min mand har fået sin opholdskort efter EU regler, der vi har søgte for personnummer til ham, bad skateverket os om dokumentation hvor der beviser at jeg har opholdsret i Sverige. Jeg har sendt dem min ansættelses kontrakt som jeg har også viste til migrationsverket. Men skatteverket har afvist vores ansøgning fordi jeg arbejder som vikar. Det undrer mig meget at migrationsverket har acceptere den men skatteverket har nægtet at udstedt et personnummer. Hvad kan jeg gøre nu, jeg har penge i banken plus mit job, som jeg tjener godt fra, plus jeg har købte et andelsbolig her, altså jeg har et godt økonomi her.. håber at får svar fra jer..

Re: Svensk personnummer

: 23.09.2017 21:09:38
af mh1
Hvis din mand har fået opholdskort, har han også ret til personnummer. Hen til Skatteverket igen, og bed om at tale med en overordnet. Stå fast!

Re: Svensk personnummer

: 19.10.2017 15:35:12
af eminaabdela
Jeg står med det samme problem. Plus at min mand har fået et fuldtids job selv, men alligevel godkender de det ikke. Har I prøvet at klage, for jeg har hørt det ikke hjælper så meget?

Re: Svensk personnummer

: 20.10.2017 00:48:27
af Lina441
Nej, det har vi ikke. Jeg har sendt dem min ansættelses kontrakt, plus kontoudtog fra banken som viser at vi har penge for at forsøge os selv og sygeforsikring. Så jeg vez ikke om det er nok nu.
Jeg arbejder del tid altså 10 timer om uge,så jeg håber ikke at det er et problemer.

Re: Svensk personnummer

: 21.11.2017 13:59:37
af eminaabdela
Har I fået held med personnummeret? Jeg arbejder selv mindst 23 timer om ugen, men alligevel har han fået afslag :/ Det er lidt trist.

Re: Svensk personnummer

: 22.11.2017 18:20:39
af mini89
Hvad er grunden til din mand ikke jan få person nr?