Side 1 af 1

Registrering i Danmark efter tilbageflytning

: 29.07.2016 18:46:09
af gifler28
Er flyttet tilbage til Danmark efter 3 år i Norge,kone har søgt ophold efter Eu-reglerne men her efter 6mdr intet er der sket,ringede Statsforvaltningen de sagde at hun skulle være indrejst før de gjorde mere i sagen.
Men eftersom hun ikke kan blive registret som indrejst i CPR før opholdskort er givet,er det jo lidt svært.
Direktivet siger jo også man skal flytte samtidig,men nu bliver hun jo hængende i det Norske system selvom hun bor i Danmark,kan det være sandt at det er sådan ??

Det skal siges vi søgte for 2 år siden og fik brev om givet opholdskort efter bare 5 uger.

Re: Registrering i Danmark efter tilbageflytning

: 30.07.2016 06:12:37
af fundiver199
Det må være en misforståelse mellem dig og den ansatte. Hvis din kone befinder sig i Danmark, er hun naturligvis indrejst. Hvad med at besøge dem på deres kontor i København? Så kan de se din kone, som de jo skal, før de kan udstede opholdskortet. Og så kommer der måske lidt skub i sagen.

Re: Registrering i Danmark efter tilbageflytning

: 01.08.2016 09:36:25
af gifler28
Vidste ikke der var kommet nye regler,det vil sige man ikke længere kan få en forhåndsgodkendelse som vi fik sidst da vi boede i Norge,så man er tvunget til at flytte til Danmark før der bliver lavet godkendelse af opholdskort.

Re: Registrering i Danmark efter tilbageflytning

: 01.08.2016 17:21:56
af mh1
Man kan da godt stadig få en forhåndsgodkendelse. Men hvis den ikke er kommet - den kan jo også være gået tabt i posten - så er det da bare med at komme hen på statsforvaltningen med jer, så I kan få processen sat igang (igen).