Side 1 af 1

Norge EFTA domstolen

: 03.05.2016 20:46:54
af Undrende
Hei,
Er det noen her inne som har noen flere detaljer i denne saken og vil dele litt info eller vet om det finnes noe mer om denne saken på nett?
Mener å huske jeg har hørt om denne saken tidligere, men kan ikke helt huske helt hva den dreide seg om.
Om noen vet og vil dele vil jeg bli glad.

http://www.nrk.no/norge/gambiar-utfordr ... 1.12920256

Re: Norge EFTA domstolen

: 12.06.2016 05:27:26
af fundiver199
Jeg kender ikke sagen, men umiddelbart er den vel rimeligt simpel, som det er beskrevet i artiklen. Norge mener åbenbart, at retten til at tage sin ægtefælle med hjem til Norge efter ophold i et EU-land kun gælder, hvis man har været økonomisk aktiv i det andet EU-land. Og det udelukker så f.eks. grænsependlere, der har bosat sig i Sverige men fortsat arbejder i Norge.

Danmark havde en lignende tolkning i perioden 2003-2008, men følte sig tvunget til at ændre sin tolkning efter EU-domstolens kendelse i Metocksagen. En sag der ellers handlede om noget helt andet. Forskellen mellem Danmark og Norge er, at Norge ikke er medlem af EU men kun af EØS.

Re: Norge EFTA domstolen

: 12.06.2016 07:55:21
af Undrende
Hei,
I Norges øyne kan den ikke være simpel da de har valgt å bringe saken direkte til EFTA de mente den var for komplisert. Skal bli spennende å se utfallet av saken.

Vi har søkt opphold etter EØS direktivet i Norge og er nå innkalt til intervju hos politiet.
Er det vanlig med intervju i slike saker? Min mann er fra Tyrkia og jeg ser på UDI sine sider at Tyrkere som en regel alltid blir innkalt, men jeg trodde det var etter "vanlige regler". Jaja da får man vel uansett svar det er jo noe.

Re: Norge EFTA domstolen

: 16.06.2016 17:08:26
af Kim P. Nyberg
Jeg har fulgt lidt med i den sag, og hovedproblemet er, at nogle grænsependlere anerkendes, mens andre ikke gør. Man kan godt nogle gange få fornemmelsen af, at det afhænger af, hvem der sagsbehandler i UDI. De har bestemt ikke alle sammen pejling på regelværket.

Sagen er ganske rigtigt sendt til EFTA-Domstolen i Bruxelles. I en længere korrespondence mellem den norske regering og EFTA's overvågningsorgan, har overvågningsorganet (ESA) adskillige gange henvist den norske regering til opholdsdirektivets artikel 7, som udtrykkeligt nævner selvforsørgende som omfattet af regelværket. Derfor forlanger ESA, at de norske myndigheder anerkender disse, mens den norske regering på sin side mener, at det skal ESA og Domstolen overhovedet ikke blande sig i.

Skulle det ske, at gambieren får ret ved Domstolen, er det ikke sikkert at den norske regering vil rette ind. Ifølge norsk juridisk litteratur om EØS-ret er det nemlig tydeligt skrevet, at de tre EØS-lande ikke er forpligtede af Domstolens afgørelser. Så der er en, om end den er akademisk, risiko for, at Norge vil fortsætte sin praksis.

Re: Norge EFTA domstolen

: 18.06.2016 08:46:38
af Undrende
Ja, og spør du meg er det nesten misbruk av EFTA domstolen når de allikevel ikke retter seg dommer som blir avsagt der.
Jeg tror jeg har lest om denne saken tidligere og snakket med damen det gjelder. Kjenner du henne Kim og kunne du evt satt meg i kontakt med henne om hun ønsker?

Takk for svar uansett :-)

Re: Norge EFTA domstolen

: 18.06.2016 20:31:14
af Kim P. Nyberg
Nej, jeg ved ikke hvem hun er.

Re: Norge EFTA domstolen

: 27.07.2016 06:13:54
af Undrende
Jaja så lærte Norge litt igjen da, når EFTA var enstemmig enig i at UNE tar feil

https://www.nrk.no/norge/efta-mener-une ... 1.13060183