Hej! Jeg prøver lige igen!
Nu er vi flyttet til Danmark men venter stadig svar fra statsforvaltningen. Vi har selv valgt at flytte før vi har fået svar.
De siger der er mange sager og derfor længere ventetid. Jeg snakkede med dem idag og de sagde at det ville være en god ide at når vi sender dokumentation for flytning med vores nye lejekontrakt at vi også sender manglende dokumentation indtil vi flyttede så står vores sag stærkere. Men mit spørgsmål er så er der noget om at man kommer bag i køen når man sender flere bilag efterfølgende??
Så vil jeg høre om min mands rettigheder indtil vi venter? Han har svensk opholdskort lige nu men mens han venter på det danske må han så begynde og arbejde? Kan han få et midlertidigt cpr nr? Eller må han bare vente???
Mvh
Michelle
Hvad er min mands rettigheder?
-
SigneLassen
- Indlæg: 77
- Tilmeldt: 18.02.2015 15:11:40
Re: Hvad er min mands rettigheder?
Prøv at søge på "Statsforvaltningen" på dette forum, så kommer der svar op på dine spørgsmål 
Prøv at læse denne tråd: viewtopic.php?f=7&t=14962&hilit=adresser
Prøv at læse denne tråd: viewtopic.php?f=7&t=14962&hilit=adresser