Side 1 af 1

hjælp til rådgivning

: 13.11.2014 18:54:13
af tayobi
Godaften allesammen

Min mand og jeg har lige søgt tilbage til dk. Vi er stadig bosat i Sverige.
Vores plan var at vente på forhåndsgodkendelse hos statsforvaltningen
Inden vi flytter tilbage til dk.
Idag har jeg fået boligetilbud i Odense til den 1 marts 2015. Jeg har en uge til at svar tilbage. Hvad syndes i skal jeg imod tilbudt eller vente på forhåndsgodkendelse hvor jeg har 6mdr til at finde lejlighed i Odense.
Tak for jeres dejlig forum

Re: hjælp til rådgivning

: 13.11.2014 19:04:12
af skaanebo
Hvis I opfylder betingelserne, kan I flytte med det samme, så hvad er der at betænke sig på?

Re: hjælp til rådgivning

: 13.11.2014 19:25:41
af tayobi
Efter jeg har betalt min regning i sverige så har vi 5000 kr at leve af. Er bang for at får afslag af den grund.

Re: hjælp til rådgivning

: 13.11.2014 19:58:30
af s.københavn
Hvor lang tid har i boet i Sverige?

Og har i opnået opholdskort eller opholdstilladelse her?

Min veninde havde kun 1.500 kr tilbage at leve får til hendes og hendes mand når alt var betalt! Hun har fået ophold både i dk og Sverige og rejser nu tilbage til dk.

Jeg synes du skal sige ja til lejligheden! Kommer da helt sikkert til at passe med at i får et positivt svar deromkring. De siger jo 4 måneders behandlingstid!

Men jeg forstår hvad du mener. Jeg har en lejlighed udlejet i dk jeg skal opsige lejer med 3 mdr. Varsel for at vende tilbage og lejligheden her i Sverige skal man opsige med 3 mdr varsel. Og jeg har ikke gjort det endnu selvom vi aflevere vores ansøgning tilbage til dk for en måned siden. Jeg venter også svar. Men det er irriterende så når man har fået svaret at man så skal vente yderligere 3 måneder på at opsige begge steder!

Re: hjælp til rådgivning

: 13.11.2014 20:04:30
af tayobi
Jeg har boet i Landskrona siden febuar 2014, i juli fik min mand EU opholdskort, 2 mdr efter indgivet ansøgning. Ved ik rigtig hvilke beslutning jeg skal tage. Åhhhhh ønsker at føde i dk til maj måned

Re: hjælp til rådgivning

: 13.11.2014 21:09:42
af s.københavn
2 mdr. Det var hurtigt!! Vi venter stadig. Har ventet 2,5 måned. Regner ikk med det kommer i den nærmeste fremtid :/

Kan godt forstå du er splittet :) gør hvad du føler for

Re: hjælp til rådgivning

: 13.11.2014 21:30:16
af tayobi
Tak for du svarede mig tilbage
Håber i går hurtigt svar tilbage