Side 1 af 1

Visum hvis man allerede opholder sig i Sverige

: 01.10.2014 20:29:42
af s.københavn
Hej,

Min mand og jeg har søgt opholdstilladelse/opholdskort til ham jf. de svenske regler OG EU-reglerne.

Vi opholder os begge i Sverige nu lovligt.

Hans visum er udløbet, men den 18/10 har han igen 45 dage i perioden på 180 dage han kan benytte sig af.

Mit spørgsmål er så om det er muligt for ham, at få udstedt et visum i mens vi har en sag i gang således, at vi kan tage f.eks. til DK lovligt i den periode eller til andre Schengen lande og i så fald hvem der skal udstede det? Er det igennem migrationsverket eller den danske ambassade i Stockholm?

Og hvilke dokumenter skal man fremvise? Det kan umuligt være ligeså mange som når han ansøgninger nede i Tyrkiet. Han har jo ikke brug for halvdelen når han allerede opholder sig her med mig.

Håber nogle kan hjælpe :)

Re: Visum hvis man allerede opholder sig i Sverige

: 02.10.2014 08:08:32
af closed1
Hvis i bare skal til Danmark , så ville jeg nu bare tage kvitteringen fra Migrationsverket med . Skulle i så blive stoppet af politiet så fremvis kvitteringen samt et stort smil. Det værste der kan ske er at i bliver bedt om at returnerer til Sverige . Og der er for øvrigt ingen paskontrol , så mon ikke det nok skal gå.

Re: Visum hvis man allerede opholder sig i Sverige

: 02.10.2014 10:18:34
af s.københavn
Er du sikker på det værste der kan ske er, at returnere til Sverige og ikke blive bedt om, at rejse hjem igen?

Er så bange for de sender ham hjem! Der har 3 gange i toget nu været toldere der har gået igennem toget med deres narkohunde plus en gang da jeg tog bussen kom de op i bussen og spurgte alle hvad deres formål var i Sverige og ville også se pas på nogle enkelte.

Re: Visum hvis man allerede opholder sig i Sverige

: 02.10.2014 11:03:06
af skaanebo
Jo, hvis det vil være så forfærdeligt at blive sendt på det offentliges regning hjem til sit eget land, så lad da være med at rejse til Danmark. Rent juridisk må man ikke rejse frit inden for Schengen, når man ikke er i besiddelse af opholdskort/opholdstilladelse/visum. Og visum vil ikke være en mulighed. I må blot væbne jer med tålmodighed og vente.

Re: Visum hvis man allerede opholder sig i Sverige

: 02.10.2014 11:37:18
af s.københavn
Er du sikker på visum ikke ville være en mulighed?

For skrev til US der sagde jeg skulle henvende mig til ambassaden i Sverige og få udstedt et visum evt. så vi kan rejse frit mellem DK og Sverige under vores process om opholdskort.

Re: Visum hvis man allerede opholder sig i Sverige

: 02.10.2014 11:40:40
af skaanebo
Nej, visum er ikke en mulighed. Kun opholdskort/opholdstilladelse.