Side 1 af 2

EU-regler eller de svenske

: 17.08.2014 06:23:31
af s.københavn
Hej,

Undskyld for, at benytte forum så meget på det seneste. Vi står blot og skal til, at have familiesammenføring, så vi vil selvfølgelig gerne have afklaret alle spørgsmål inden. Fantastisk forum forresten!

Situtationen er nu den, at min tyrkiske kæreste og jeg, skal vores på fredag i DK på rådhuset. Vi bor i Malmø og jeg har haft lejligheden siden d. 15. juli 2014., altså en månedstid. Jeg arbejder i DK så jeg pendler over hver dag. Vi er nu i tvivl om, hvorvidt vi skal søge efter de svenske regler eller eu-regler og hvad der passer bedst til lige vores situation. Vi er selvfølgelige interesseret i en hurtig sagsbehandlingstid og jo hurtigere han kan komme ud og studerer og arbejde jo bedre! Så her kommer et par spørgsmål omkring det hele!

1. Hvad er der mest hensigtsmæssigt for os at søge efter? Vi vil gerne tilbage til DK når vi kan. Og ligeså snart vi indgiver ansøgningen på migrationsverket, så har min kommende mand på det tidspunkt opholdsret selvom hans visum er udløbet, så vi skal ikke afvente en form for brev, hvor der står han har lov, at blive under sagsbehandlingstiden?

2. Er det efter begge regelsæt, at han må blive mens sagens behandles, for vi vil ikke have han skal hjem!

3. Når jeg reelt har haft lejligheden siden 15. Juli 2014, og selvom vi reelt først kom herover sammen d. 31/7 2014 tæller de 3 måneders fast ophold i Sverige så fra den dag vi kom her sammen eller den dag jeg har haft lejligheden fra? Ved godt det kun drejer sig om 2 uger, men jo før vi kan søge i DK jo bedre! Og i DK kan jeg se, at det er en klar fordel for os, at søge efter EU-reglerne, da vi så slipper for alle de krav med 24-års reglen, tilknytningskravet osv.

4. Når vi søger efter EU-reglerne i DK i mens jeg opholder mig i Sverige med min mand kigger de så på bolig i DK? Forstået på den måde, at jeg ejer en lejlighed i DK, men den er lejet ud på kontrakt på 2 år. Dog kan jeg til hver en tid opsige lejer i løbet af 3 måneder. Så jeg kan sagtens vise statsforvaltningen, at jeg ejer en lejlighed., det ville bare først være muligt for os, at bo der efter 3 måneder og selvfølgelig opsiger vi hverken lejligheden i SE eller DK før vi har modtaget svar om opholdskort.

5. Når man er gift har jeg forstået, at man kan udnytte hinandens personfradrag. Er det muligt for os, at udnytte hans personfradrag i år, efter vielsen og når vi også har søgt i DK. Jeg arbejder jo som sagt i DK og bor i Malmø, så det er jo ikke sikkert, at vi ved årets udgang er nået, at flytte tilbage til DK. Det skal siges, at jeg beskattes efter reglerne som grænsegænger, da jeg på den måde opnår rentefradrag for min lejlighed i DK.

6. Personfradraget er 2014 på kr. 42.800. Er det korrekt forstået, at det så kun er skatteværdien af det vi reelt får mere. Altså ca. 33 % = 14.000. Grunden til, at jeg spørger er, at det selv altid er godt med lidt ekstra til rådighed når man starter med, at forsøge en ekstra.

7. Min kommende mands rejsesygeforsikring udløber om 2 måneder. Herefter, skal vi skaffe ham en ny eller er det rigtigt forstået, at vi fra min fraflytterkommune i DK kan få udstedt et således blåt sygesikring til ham? Og kan man det ligemeget om man benytter de svenske regler eller EU-reglerne og har han på samme måde som mig ret til lægehjælp i DK fordi jeg er grænsegænger?

8. Når ægteskabet er indgået, er der så mere administrativt arbejde i det anden end vores ansøgning til henholdsvis migrationsverket og statsforvaltningen? Vi skal vel også melde ægteskabet på den tyrkiske ambassade?

Nå, det var vidst alle spørgsmål for denne gang. Igen beklager jeg bruger forum så meget i denne periode! Men det har virkelig været en hjælp! :)

Re: EU-regler eller de svenske

: 17.08.2014 14:15:59
af fundiver199
1) Da ægtefæller til nordiske borgere nu altid må vente i Sverige, også ved ansøgning efter svenske regler, er der ingen fordele tilbage ved at søge efter EU-reglerne. Den eneste teoretiske fordel er retten til at få udstedt et svensk EU-opholdskort efter 6 måneder. Men dels overholder Sverige ikke det i praksis, dels har din mand ikke noget at bruge et svensk EU-opholdskort til i Danmark.

2) Ja.

3) Det afgørende er dit faktiske ophold, ikke at du har betalt for at leje en bolig, du ikke har benyttet.

4) Hvis I søger i Danmark, medens I stadig bor i Sverige, er det naturligvis ikke et krav, at du skal råde over en bolig i Danmark. I skal bare gennemføre flytningen inden for 6 måneder efter, at ansøgningen er forhåndsgodkendt.

5) Ja såfremt din mand ikke får nogen indtægt i 2014, vil du som dansk skattepligtig have ret til hans bundfradrag. Det gælder både, hvis I ved årets udgang bor i Danmark, og hvis I ved årets udgang bor i Sverige, men du er dansk skattepligtig, fordi du arbejder her i landet og ikke arbejder i Sverige.

6) Ja det er rigtigt forstået.

7) Hvis du arbejder i Danmark (og dermed betaler skat), har du ret til at få din mand dækket via den danske sygesikring og dermed få udstedt et blåt EU-sygesikringskort til ham.

8.) Ja det bør I gøre for at få det registreret i Tyrkiet. Hvilket betydning dette vil have, når I ikke bor der, er jeg ikke klar over, men så er der i hvert fald rene linier i begge Jeres hjemlandet, og det kan aldrig skade noget. Jeg tvivler dog på, det er ambassaden, der tager sig af den slags, det er nok snarere en myndighed i Tyrkiet. I Danmark er det f.eks. kommunen, der tager sig af at registrere ægteskaber.

Re: EU-regler eller de svenske

: 17.08.2014 15:35:47
af s.københavn
[quote="fundiver199"]1) Da ægtefæller til nordiske borgere nu altid må vente i Sverige, også ved ansøgning efter svenske regler, er der ingen fordele tilbage ved at søge efter EU-reglerne. Den eneste teoretiske fordel er retten til at få udstedt et svensk EU-opholdskort efter 6 måneder. Men dels overholder Sverige ikke det i praksis, dels har din mand ikke noget at bruge et svensk EU-opholdskort til i Danmark.

vil det sige, at hvis man ansøger efter de svenske regler og han får udstedt opholdskort, så kan han frit tage til DK også? Har forstået det på den måde, at et opholdskort fungerer ligesom et schengenvisa, altså at man kan opholde i andre schengenlande i op til 90 dage i en 180 dages periode?

3) Det afgørende er dit faktiske ophold, ikke at du har betalt for at leje en bolig, du ikke har benyttet.

okay, for grunde til vi først kom to uger efter, var fordi vi var på ferie. Men møbler osv. Blev flyttet over før, og jeg er også registeret i Sverige fra den 15 juli. Så tæller det vel derfra. Det er mere om hvornår vi kan tillade os, at søge til DK. Og det må vel være omkring den 15. oktober eller senere.

5) Ja såfremt din mand ikke får nogen indtægt i 2014, vil du som dansk skattepligtig have ret til hans bundfradrag. Det gælder både, hvis I ved årets udgang bor i Danmark, og hvis I ved årets udgang bor i Sverige, men du er dansk skattepligtig, fordi du arbejder her i landet og ikke arbejder i Sverige.


forstår ikke hvordan det så kan lade sig gøre, at udnytte hans fradrag når han ikke har noget cpr.nummer hverken i Sverige eller dk. Er det så med tilbagevirkende kraft fra når vi indleverede ansøgningen til den bliver godkendt? Altså, han bliver registeret fra den dato vi indleverede også selvom han først er godkendt efter udgangen af 2014.
Og hvis man ikke indleverer ansøgning til DK i 2014, men blot til Sverige, er det så også muligt, at benytte hans fradrag, når han så slet ikke bliver registeret i DK i 2014?

6) Ja det er rigtigt forstået.

7) Hvis du arbejder i Danmark (og dermed betaler skat), har du ret til at få din mand dækket via den danske sygesikring og dermed få udstedt et blåt EU-sygesikringskort til ham.

Igen, hvordan fungerer det, når han ikke har noget cpr-nummer? Går ud fra at vi kun skal have det blå når vi er i Sverige, flytter vi tilbage til dk og han bliver registeret, får han vel et alm. Gult sygesikring.



9) lige endnu et spørgsmål, hvordan kan man bevise, at min mand reelt har haft ophold i Sverige sammen med mig? Han er jo som sagt ikke registeret i Sverige på det tidspunkt også, da vi nok indgiver ansøgningen til dk ikke lang tid efter ansøgningen i Sverige. Hans visum er udstedt til DK og det er derfor stemplet i Kbh lufthavn. Så man kan heller ikke dokumenterer indrejse i Sverige. Jeg kan sagtens dokumenter mit ophold med pendlerkort, lejekontrakt, udlejningskontrakt på min lejlighed i dk, bank i Sverige, kvitteringer osv. Men min mand har jo ikke noget af den slags. Er der ansøgningen til migrationsverket man skal tage et billede af, eller skal man ud i, at tage billeder hver dag i Malmø af os og en svensk avis med dato et kendt sted i Malmø :P

10) - Skal ansøgningers til dk afleveres personligt i statsforvaltningen når visummet et udløbet og vi har søgt om opholdstilladelse i Malmø også. Eller kan vi begge aflevere i Sverige på en dansk repræsentation. Går ikke du fra jeg selv kan aflevere vores begges ansøgninger i statsforvaltningen, da man vel skal give personligt fremmøde?
Og hans visum udløber jo inden vi søger, hvilket vil sige han vel ikke har ret til indrejse i dk??

Re: EU-regler eller de svenske

: 17.08.2014 17:06:53
af skaanebo
Man kan godt få både gult og blåt sygesikringskort uden at have dansk CPR, hvis man er ægtefælle til en grænsegænger.

Skattespørgsmål kan du med fordel henvende dig til Skat Øresund og/eller Øresund Direct på Stortorget i Malmø med. Men ja, man kan få overført sin ægtefælles fradrag, også selv om ægtefællen endnu ikke har noget personnr. i hverken Sverige eller Danmark. Du henvender dig til Skat for at få det.

Re: EU-regler eller de svenske

: 17.08.2014 20:13:54
af mh1
Mht. registrering af ægteskabet så skal det gøres på den tyrkiske ambassade og det skal gøres hurtigst muligt. Vielsesattesten skal oversættes til tyrkisk, og I skal aflever en kopi samt fremvise originalen + apostille, samt jeres pas.

Mht. at bevise at din ægtefælle er i Sverige, så er det at I søger om opholdskort til ham i Sverige jo bevis - I skal insistere på at få en kvittering for ansøgningen.

Re: EU-regler eller de svenske

: 17.08.2014 21:05:21
af s.københavn
skaanebo skrev:Man kan godt få både gult og blåt sygesikringskort uden at have dansk CPR, hvis man er ægtefælle til en grænsegænger.

Skattespørgsmål kan du med fordel henvende dig til Skat Øresund og/eller Øresund Direct på Stortorget i Malmø med. Men ja, man kan få overført sin ægtefælles fradrag, også selv om ægtefællen endnu ikke har noget personnr. i hverken Sverige eller Danmark. Du henvender dig til Skat for at få det.
skal man få udstedt det i sin fraflytterkommune hvis man bor i Sverige? For lige nu kæmper jeg med hvem der skal udstede mit grænsegængerkort, som erstatter sygesikringskortet. Min fraflytter kommune siger det er Kbh kommune hvor jeg arbejder, mens Kbh siger det er min fraflytter kommune. Så følte mig virkelig dum forleden, da de fik mig til at ringe frem og tilbage som et mellemled i mellem og de har stadig ikke fundet ud af hvem der skal udstede! Plus smidt mine papirer væk!

Til MH
Er du sikker på de giver en kvittering? For da jeg spurgte efter det sagde de sidst, at det gjorde de ikke men hvis det var pga lovligt ophold så kunne politiet, se i deres system, at vi havde en sag igang!! Så man får ikke direkte noget dokument på, at man har afleveret! :(
Måske en ekstra kopi af ansøgningen også kan de måske lave et stempel?? Ved ikke??

Angående vielsesattesten, hvorfor er der så vigtigt, at få der registeret egentlig? :) og hvorfor så hurtigt efter?
Hvor ligger den danske ambassade i Kbh og kender du en godkendt oversætter til billige penge du kan anbefale vi bruger?

Re: EU-regler eller de svenske

: 17.08.2014 21:15:30
af skaanebo
Øresund Direkt kan forklare dig reglerne.

Hvis du har skiftet arbejde eller været uden job i Danmark i en periode, hvor du har boet i Sverige, er det din nye arbejdskommune, som skal udstede kortet, så vidt jeg ved.

Re: EU-regler eller de svenske

: 17.08.2014 21:21:26
af s.københavn
Så må jeg have fat i øresundsdirekte.

Det var også det København sagde, at jeg havde haft mit nuværende job i 3 år derfor skulle fraflytningskommunen udstede det. Men det blev fraflytningskommune ved med ar sige var forkert. Måske havde hun ikke helt styr på det selv for det endte med hun sagde jeg skulle sende dem en mail igen med min arbejdskontrakt og lønseddel.

MH- hvor får man sådan et apostille stempel henne? Giver kommunen ikke det?

Re: EU-regler eller de svenske

: 18.08.2014 08:19:42
af mh1
Hurtigst muligt, fordi det siger den tyrkiske lovgivning, som din ægtefælle er underlagt så længe han er tyrkisk statsborger.

Apostillen skal du have hos Udenrigsministeriet: http://um.dk/da/rejse-og-ophold/legalis ... estemplet/

HUSK at du skal have den INDEN oversættelse, for den skal også oversættes.

Ambassaden vil KUN acceptere oversættelser fra disse på listen, og oversættelsen skal notarstemples på ambassaden:
http://konsolosluk.gov.tr/dk/tr/Yeminli_Tercuman.aspx

Den tyrkiske ambassade: Vestagervej 16-18 2100 Kobenhavn Ø

Telefonnumre, åbningstider mm:
http://copenhagen.emb.mfa.gov.tr/ContactInfo.aspx#

Ring og spørg hvilket kontor I skal henvende jer til, nogle af dem har kun åbent én dag om ugen.

Re: EU-regler eller de svenske

: 18.08.2014 09:25:30
af s.københavn
[quote="mh"]Hurtigst muligt, fordi det siger den tyrkiske lovgivning, som din ægtefælle er underlagt så længe han er tyrkisk statsborger.

Apostillen skal du have hos Udenrigsministeriet: http://um.dk/da/rejse-og-ophold/legalis ... estemplet/

HUSK at du skal have den INDEN oversættelse, for den skal også oversættes.

Vil det sige, at det kun er den danske vielsesattest, der skal have et stempel? Vi skal ikke også have et stempel på den tyrkiske? Eller der er det deres stempel der er gældende? Hvad koster det, at få et apostille stempel?

Ambassaden vil KUN acceptere oversættelser fra disse på listen, og oversættelsen skal notarstemples på ambassaden:
http://konsolosluk.gov.tr/dk/tr/Yeminli_Tercuman.aspx

Okay, så må vi henvende os der. Ved du hvad det koster, at få oversat vielsesattesten?


Er der nogen der kan svare på spørgsmål 10? Har kontaktet statsforvaltningen for, at høre hvordan vi kunne aflevere en ansøgning personligt der, når vi boede i Sverige og hans visum på det tidspunkt er udløbet, for så laver vi jo ulovlig indrejse i DK for, at aflevere ansøgningen når vi bor i Sverige. Det anede hun ikke i statsforvaltningen og sagde, jeg skulle kontakte US for, at måske få forlænget visummet. Er der nogen der ved noget om det?

Re: EU-regler eller de svenske

: 18.08.2014 09:31:12
af skaanebo
I kan bare sende ansøgningen med posten, eller du kan aflevere den uden din ægtefælle følger med.

Re: EU-regler eller de svenske

: 18.08.2014 10:19:38
af s.københavn
skaanebo skrev:I kan bare sende ansøgningen med posten, eller du kan aflevere den uden din ægtefælle følger med.
De sagde hos Statsforvaltningen, at hvis vi sender den med posten, vil de alligevel kalde ham ind til personligt fremmøde. Og jeg måtte ikke aflevere den alene, da han også skal give personligt fremmøde.

Re: EU-regler eller de svenske

: 18.08.2014 10:29:19
af fundiver199
s.københavn skrev:vil det sige, at hvis man ansøger efter de svenske regler og han får udstedt opholdskort, så kan han frit tage til DK også? Har forstået det på den måde, at et opholdskort fungerer ligesom et schengenvisa, altså at man kan opholde i andre schengenlande i op til 90 dage i en 180 dages periode?
Ja det er rigtigt.
s.københavn skrev:okay, for grunde til vi først kom to uger efter, var fordi vi var på ferie. Men møbler osv. Blev flyttet over før, og jeg er også registeret i Sverige fra den 15 juli. Så tæller det vel derfra. Det er mere om hvornår vi kan tillade os, at søge til DK. Og det må vel være omkring den 15. oktober eller senere.
Man kan søge, når man vil, og der er ingen "regler", men det er da nok en meget god tommelfingerregel at have haft 3 måneders "faktisk og reelt ophold", før man søger.
s.københavn skrev:Forstår ikke hvordan det så kan lade sig gøre, at udnytte hans fradrag når han ikke har noget cpr.nummer hverken i Sverige eller dk. Er det så med tilbagevirkende kraft fra når vi indleverede ansøgningen til den bliver godkendt? Altså, han bliver registeret fra den dato vi indleverede også selvom han først er godkendt efter udgangen af 2014.
Din(e) årsopgørelse(r) kan først ændres, når din mand har fået et CPR-nummer, og det kan så ske for op til de sidste 3 skatteår, om det skulle være nødvendigt.

Re: EU-regler eller de svenske

: 18.08.2014 10:51:41
af skaanebo
s.københavn skrev:
skaanebo skrev:I kan bare sende ansøgningen med posten, eller du kan aflevere den uden din ægtefælle følger med.
De sagde hos Statsforvaltningen, at hvis vi sender den med posten, vil de alligevel kalde ham ind til personligt fremmøde. Og jeg måtte ikke aflevere den alene, da han også skal give personligt fremmøde.
Man skal møde op personligt, NÅR opholdskortet er bevilget, og man ER flyttet til Danmark, men ikke nødvendigvis før. Dette er for at få taget foto til brug for opholdskortet.

Re: EU-regler eller de svenske

: 18.08.2014 20:35:20
af mh1
"Vil det sige, at det kun er den danske vielsesattest, der skal have et stempel? Vi skal ikke også have et stempel på den tyrkiske? Eller der er det deres stempel der er gældende? Hvad koster det, at få et apostille stempel? "

JA, du kan KUN få en dansk apostille på et dansk dokument. Oversættelsen til tyrkisk kan de danske myndigheder jo formodentlig ikke forstå et kuk af.

Du kan læse hvad apostillen koster hvis du går ind på det link til Udenrigsministeriet, som jeg har givet dig.

Jeg ved ikke, hvad oversættelsen koster. Det er frit erhverv at være oversætter og translatør, så de kan selv fastsætte prisen. Jeg bor i øvrigt i Tyrkiet ...