Side 1 af 1

Opholdstilladelse og samtidig visum?

: 17.06.2014 13:38:31
af CPH26
Hej alle.

Jeg har skrevet en del på forummet alle er nok ved at blive trætte :) Men jeg er også meget træt af at vente på migrationsverket!

Det kan tage op til 11 mdr. - og jvf. hjemmesiden er der problemer pt. så det kan tage yderligere tid :S

Jeg skal på ferie om to dage - og bliver i Tyrkiet et stykke tid.

Kan jeg godt samtidigt med jeg er i Tyrkiet - søge normal visum - er der nogen der ved om det har påvirking på sambovisa'et og om hvor lang tid det tager?

Sidst og ikke mindst - kan jeg godt befinde mig i Tyrkiet mens hun bliver inviteret.

På forhånd tak :D

Re: Opholdstilladelse og samtidig visum?

: 17.06.2014 13:52:43
af skaanebo
Så vidt jeg ved er svaret nej til begge.
Eller du kan godt være i Tyrkiet, og være referent til visumansøger, men så skal du huske at medbringe den rigtige type personbevis inden du rejser afsted.

Men din kæreste kan jo trække sin ansøgning om opholdstilladelse tilbage, dernæst søge besøgsvisum og så kan I gifte jer og søge opholdskort efter EU-regler efter ankomsten til Sverige.

Re: Opholdstilladelse og samtidig visum?

: 17.06.2014 14:08:06
af CPH26
Tak for svar.

Hvordan trækker man ansøgningen tilbage? Det er så bare ærgeligt hvis der pludselig dukker noget op :)..

Jeg fik 3 forskellige personbeviser da jeg flyttede til Sverige - kan jo tage "hele" min mappe med i Tyrkiet.

Ved du hvor lang tid det tager med visum?

Er der nogle specielle regler til EU-reglerne? Altså interview mv. ? Hvordan ved migrationsverket - jeg søger på begge måder?

Re: Opholdstilladelse og samtidig visum?

: 17.06.2014 17:51:46
af skaanebo
Du skal huske, det skal være et frisk personbevis - maks 30 dage gammelt. Og det skal være udstedt til rette formål, fx inbjudan.

Du figurerer som referent via personnr. Og sådan ved Migrationsverket det.

Re: Opholdstilladelse og samtidig visum?

: 17.06.2014 18:25:23
af CPH26
Kan man ringe og få den sendt? Tak :)

Re: Opholdstilladelse og samtidig visum?

: 17.06.2014 21:23:06
af skaanebo
Ja, eller tag hen på Skatteverket personligt.

Re: Opholdstilladelse og samtidig visum?

: 17.06.2014 22:35:06
af CPH26
Er lidt nervøs om at trække ansøgningen tilbage og så søge turistvisum. Det bliver måske noget rod - kan jeg vente afgørelsen - hvis det bliver et nej - da jeg skal opholde mig i udlandet indtil sagen bliver behandlet - kan det få indflydelse på normal visum (tænker karantæne mv)?