Kan det hele ryge i vasken????

Her kan du skrive om/søge information om hvorledes du/I kan benytte EU-reglerne til at bo sammen i både Danmark og andre EU-lande, f.eks. Sverige, Norge eller Tyskland.

Redaktører: ZB, AUG Board

Besvar
monies
Indlæg: 199
Tilmeldt: 20.07.2007 15:38:29

Kan det hele ryge i vasken????

Indlæg af monies » 25.03.2008 19:21:06

Kære alle
Jeg håber en eller anden kan svare på mit spørgsmål. Jeg har et rigtig lavtløns-job i Sverige og tjener meget lidt. Jeg har selv penge, så vi klarer os godt nok alligevel. Og jeg er faktisk rigtig glad for mit job. Men sagen er at jeg næsten ikke skal betale noget i skat - der er jo et bundfradrag. Jeg vil arbejde her i ca 4 måneder, hvorefter min mand og jeg vil søge til Danmark på EU-reglerne. Kan det blive et problem med så lidt betalt skat. Jeg har et anstäldningsbevis på at jeg arbejder 15 timer om ugen. Jeg har prøvet at finde endnu et job, men det er endnu ikke lykkedes.
Hvis nogen ved om det kan blive et problem vil jeg være yderst taknemmelig hvis jeg kan få svar. Jeg er meget bange for at lave en fodfejl.

Med venlig hilsen
Monies

solveig
Indlæg: 67
Tilmeldt: 08.02.2008 13:48:53
Geografisk sted: Copenhagen
Kontakt:

Indlæg af solveig » 27.03.2008 09:42:47

Jeg kan ikke svare med sikkerhed men jeg tror ikke at det er noget problem. Det eneste som virker sikkert er at du kun kan få svar gennem at proeve ved at soege FS i danmark. Jeg er selv i lidt samme sitution - ikke at jeg er lavt lonnet men jeg betaler overhovedet ikke skat, da jeg får et forskningsstipendium (disse er skattefrie). Jeg spurgte direkte på 'Udlaendingeservice' om jeg kunne bruge EU-regler til at flytte tilbage til Danmark med min brasilianske mand. Jeg fik svaret at det kunne de foerst svare på, når og hvis jeg og min aegtefaelle soeger FS. Det er enormt frustrende!!!!!
SOL

Besvar