Side 1 af 1

ANG. HUSLEJE KVIT+KONTO

: 08.01.2013 18:45:00
af d_e_m
Hej, jeg er igang med at gøre så småt klar til at søge om eu reglerne i DK.
Jeg flyttede i denne bolig jeg bor i for 4 måneder siden..
i de 4 måneder, har jeg betalt husleje på dags dato kvittering.
problemmet her hvordan/hvad skriver man på sådan en kvittering? vi har skrevet;

Huslejebetaling.

husleje betalt af (f.x) Tina

til Jens

4500 s.e.k

er det sådan man skriver en huslejekvittering? nu er det ham boligejeren som har skrevet det, og jeg har fået den "første" side af kvitteringerne.
han har før hen ikke ville have dem via banken, men har fået ham overtalt, så fra imorgen af, bliver huslejen overført via banken til hans konto.
men på kontoudtogen, kommer der ikke til at stå hans navn eller husleje, der kommer til at stå hans kontonr. er det mon et problem,? jeg spurgte dem op i banken om der ikke kunne komme til stå "husleje" men det kunne de ikke ... men altså sker der noget ved at der står et kontonr, istedet for hans navn eller andet? og hvad hvis nu jeg aflevere ansøgningen og alt det der kontoudtog osv, skal jeg så strege lidt af hans konto nr. over? hvis nu det er de misbruger det eller noget?

jeg vil vente med at søge indtil marts månede. bare for at der bliver overført en månede mere husleje.


håber i vil hjælpe :)

Re: ANG. HUSLEJE KVIT+KONTO

: 09.01.2013 10:33:49
af fundiver199
Dags dato kvitteringerne bliver nok ikke tillagt nogen stor værdi som dokumentation, uanset hvad man skriver på dem. Du skal absolut ikke strege noget ud på et kontoudtog, du sender til US, da det kun vil se ud, som om du forsøger at skjule noget.

Under alle omstændigheder tror jeg, man må erkende, at hvis man har boet til fremleje, så bliver man nødt til at fremlægge andre ”beviser” på sit ophold end lejekontrakt og huslejekvitteringer, såsom kontoudtog, der viser mange bevægelser i svenske kroner, udskrifter over telefonsamtaler, dokumentation for pendling etc.

Det skyldes, at selv hvis du kan dokumentere, at du hver måned har overført et bestemt beløb til din udlejers konto, er der jo intet, der forhindrer ham i at give dig pengene tilbage i kontanter dagen efter, fordi han er din ven, og fordi I har indgået en aftale om, at han skal hjælpe jer med at opnå FS i Danmark.

Selv andelslejligheder og regulære lejligheder i boligselskaber tror US ikke uden videre på, at man har boet i, hvis de ligger i Sydsverige, og man i øvrigt har centrum for sine livsinteresser i Danmark i form af arbejde, familie, daginstitution til barnet etc. Og der er da givetvis også eksempler på, at folk betaler for en lejlighed i Sverige, men foretrækker at opholde sig hos f.eks. deres forældre i Danmark, fordi det er nemmere og mere praktisk.

Så du skal ikke stire dig blind på dine huslejekvitteringer men se på, hvordan du samlet set kan overbevise US om, at du ikke har boet i Danmark men reelt har haft ”et liv” i Sverige. Og når din bolig næsten uanset hvad nok ikke kan overbevise dem om det, bliver den øvrige dokumentation så meget desto vigtigere.

Re: ANG. HUSLEJE KVIT+KONTO

: 09.01.2013 13:07:22
af d_e_m
Jamen hvordan kan man HELT konkret bevise at man har boet her?

Jeg bruger f.eks mit dankort (uden grund og spild af penge) næsten hverdag og hvis ikke hverdag så hver anden dag, bare for at bevise at jeg virkelig bor her.

Re: ANG. HUSLEJE KVIT+KONTO

: 09.01.2013 13:54:55
af DBS
Prøv at kikke rundt i dette forum, der findes mange oplistninger om hvad folk har brugt som dokumentation.

mvh DBS

Re: ANG. HUSLEJE KVIT+KONTO

: 09.01.2013 15:15:04
af d_e_m
tak