Side 1 af 1
Andre familiemedlemmer
: 20.12.2012 10:41:12
af julia33
Hei jeg har et spørsmål som gjelder andre familiemedlem som bor sammen med meg i Norge.
Kan jeg også få oppholdskort for henne i Sverige og kanskje dere kan fortelle hvilke dokumenter trenger jeg og hun for å søke om oppholdskort.
Hvis jeg velger oppholdsgrunnlag som person med tilstrekkelige midler, kan jeg da fortsette å jobbe i Norge mandag - fredag og overnatte i Sverige fredag - søndag? Jeg bor dessverre ikke i en grensekommunnen. Eller er det bedre å ta en permisjon fra jobb i noen måneder?
På forhånd takk for svaret
Re: Andre familiemedlemmer
: 20.12.2012 20:59:39
af DBS
Hvis du vil flytte til Sverige, for at bruge EU reglerne, så er det der, du skal have flest overnatninger, altså sove 4 gg om ugen i Sverige, og 3 gg om ugen i Norge.
mvh DBS
Re: Andre familiemedlemmer
: 11.01.2013 22:45:08
af julia33
Hei og tusen takk for svaret. Kunne dere kanskje fortelle meg hvilke dokumenter trenger jeg og min mor for å søke om eu-oppholdskort i Sverige?
Mvh
Julia
Re: Andre familiemedlemmer
: 12.01.2013 08:34:25
af mh1
Hvis det du vil er at forsøge at få din ikke-EU-borger mor med din under EU-reglerne, så skal du vide, at det ikke er så ligetil at få en forælder familiesammenført, som det er at få en ægtefælle.
Reglerne for ansøgning om det finder du her:
http://www.migrationsverket.se/info/3984.html
Re: Andre familiemedlemmer
: 15.01.2013 21:32:32
af julia33
Takk for svaret mh, min mor og jeg har bodd på samme adresse som jeg i flere år.
Re: Andre familiemedlemmer
: 24.01.2013 18:13:32
af julia33
Kan noen være så snille å svare meg om hvilke dokumenter trenger vi for å søke oppholdskort for min mor?
Please hjelp meg

Re: Andre familiemedlemmer
: 25.01.2013 15:06:28
af fundiver199
Pas, fødselsattest for dig, som dokumenterer, at hun er din mor, og dokumentation for, at hun er afhængig af din forsørgelse, og at du har økonomiske midler til at forsørge hende.
Re: Andre familiemedlemmer
: 30.01.2013 09:57:15
af julia33
Tusen takk for svaret. Min mor har bodd flere år i Norge, er gift med en nordmann, har ingen jobb men ønsker å bli med meg til Sverige da hun har ingen familie her i Norge bortsett fra meg. Hun er ikke økonomisk avh. av meg her i Norge.
Re: Andre familiemedlemmer
: 30.01.2013 12:35:01
af fundiver199
Jamen så har din mor ikke nogen EU-opholdsret i det land, hvor du bor.
Re: Andre familiemedlemmer
: 30.01.2013 13:31:22
af skaanebo
Når din mor er gift med en nordmand, så er del vel hendes mand, hun er økonomisk afhængig af.
Og så kan hun kun flytte til Sverige, hvis manden flytter med.
Re: Andre familiemedlemmer
: 05.02.2013 10:06:08
af julia33
takk til alle som har svart meg. Har et spørsmål til nå. Mannen til min mor har bedt om skilsmisse og papirene ble underskrevet og levert til fylkesmannen i går. Hans familie har sagt at de vil ikke ha noe med kriminelle utlendingere å gjøre( mannen min risikerer utvisning for brudd på utlendingsloven).
Min mor har ingen jobb og heller ingen mulighet å finne seg jobb her i Norge da hun er godt over 50. Hun har en uføretrygd på 1900 i Norge. Kan jeg ta henne med meg til Sverige?
Lurer også på hvor lenge skal min mor være økonomisk avh. av meg for å kunne flytte sammen med meg til Sverige?
På forhånd takk