Side 1 af 1

Opholdstilladelse for brasilianer

: 24.11.2012 15:11:45
af AMP
Hej!
Jeg har haft en brasiliansk kaereste siden november 2011, vi har boet sammen lige siden, dog har det ikke vaeret registreret nogle steder. Jeg har kun flybilletter frem og tilbage mellem Brasilien og Danmark til at dokumentere det... Er dette nok? Eller skal vi giftes, foer han gaelder som naermeste familie?
Og hvordan haenger det sammen at flytte til Sverige? Maa han vaere i Danmark de foerste 90 dage og efter dette visum udloeber, saa flytte til Sverige og soege om opholdtilladelse? Eller skal vi flytte direkte til Sverige?
Der er saa mange spoergsmaal og saa mange regler at laese.
Mvh Anne

Re: Opholdstilladelse for brasilianer

: 24.11.2012 19:44:21
af mh1
En overskuelig vejledning finder du ved at klikke på RÅDGIVNING øverst på siden, og vælge FAMILIESAMMENFØRING, og dernæst de øvrige punkter, hvis du ikke finder svar, eller får nye spørgsmål efter at have læst der.

Re: Opholdstilladelse for brasilianer

: 28.11.2012 11:52:05
af fundiver199
I kan ikke anses for at være et fast samlevende par, og derfor vil FS efter både danske regler og EU-regler kræve, at I gifter jer. Som tommelfingerregel skal der være tale om fast samliv på fælles bopæl i en sammenhængende periode på mindst 18 måneder for, at et ugift par kan anses for at være i et ægteskabslignende forhold. Så man kan ikke bare tælle måneder sammen fra ophold, hvor man har besøgt hinanden i ferier mm. Derimod er FS efter svenske regler en mulighed, selvom man hverken er gift eller fast samlevende. Så hvis det er psykologisk barriere at gifte jer, kunne det evt. være en mulighed.

Og ja der er mange regler at sætte sig ind i. Men så er det vel heller ikke værre. Der er cirka 10 krav, der skal være opfyldt for at blive familiesammenført efter danske regler, og både i ÆUG´s vejledning og på Udlændingestyrelsens hjemmeside er de listet op i punktform. Så det er bare at gå listen igennem og sige ”check”, ”check”, ”check”, indtil man er færdig. Og tilsvarende med dispensationsmuligheder, her er der 3-4 forhold, der typisk kan give dispensation, og som regel vil man ikke være i tvivl om, hvorvidt man falder ind under et af disse eller ej.

Re: Opholdstilladelse for brasilianer

: 28.11.2012 21:10:05
af AMP
Hej igen!
Tak for jeres svar! Jeg har laest en masse siden sidst, og mine foraeldre har hjulpet med at forstaa det hele.
Jeg er dog stadig i tvivl med hensyn til tilknytningskravet:

"Tilknytningskravet stilles ikke, hvis den herboende ægtefælle har haft dansk statsborgerskab i over 26 år. Det samme gælder, hvis den herboende ægtefælle er født og opvokset i Danmark eller kommet til Danmark som mindre barn og har opholdt sig lovligt i Danmark i over 26 år."

-Betyder det, at kravet ikke gaelder, fordi jeg er foedt og opvokset i Danmark og aldrig har boet andre steder, eller gaelder det, fordi jeg endnu ikke er fyldt 26 aar? Som det staar der, er det meget utydeligt.

Hvis det gaelder, er det maaske bedre at soege fra et andet land. Min kaereste har besoegt Danmark 1 gang i 90 dage, hvor jeg har vaeret i Brasilien 2 gange..
Men jeg vil spoerge om det er samme regler, som gaelder i Norge, som i Sverige? Jeg har allerede personnummer og bankkonto i Norge, eftersom jeg har haft arbejdet der. Og jeg kan sproget, derfor ville det vaere mere oplagt for mig end Sverige.

Vi har ogsaa overvejet at soege ind paa en hoejskole, hvor han kan faa undervisning i dansk og den danske kultur, der skal dog soeges om legater til saadan et ophold, da vi ikke selv har saa mange penge. Men saa vil han kunne vaere i et aar og derfor faa mere tilknytning til Danmark end jeg har til Brasilien... ikke?

Paa forhaand tak!

Re: Opholdstilladelse for brasilianer

: 29.11.2012 09:40:49
af mh1
Tilknytningskravet gælder, fordi du ikke er fyldt 26 år.

Til gengæld kan det opfyldes, hvis blot udlændingen har være i DK én gang:
https://www.nyidanmark.dk/da-dk/Ophold/ ... faelle.htm

Derfor behøver du ikke bekymre dig om lige netop det krav.

Re: Opholdstilladelse for brasilianer

: 29.11.2012 11:29:34
af fundiver199
Du er tydeligvis stadig meget forvirret, så jeg synes, at du skal printe ÆUG´s vejledning om FS ud, og sætte dig ned med en god kop kaffe og sætte et par timer af til at læse de relevante afsnit igennem.

Danske regler gælder naturligvis kun i Danmark. I Norge gælder norske regler, og i Sverige svenske regler og så videre.

Og så er der EU-reglerne om fri bevægelighed, der er et parallelt regelsæt, som er ens over alt i EU/EØS, og som gælder hvis du som dansk statsborger bosætter dig i Sverige, Norge, Tyskland, Grækenland, Irland, Bulgarien eller et hvilket som helst andet EU/EØS-land. De gælder bare ikke i Danmark, før du har boet sammen med din kone i et andet EU/EØS-land end Danmark.

Du har ikke skrevet noget, der giver anledning til at tro, at I ikke skulle kunne blive familiesammenført i Danmark efter de danske regler. Så et eller andet sted er det da den mest oplagte mulighed, når du nu engang er dansker. Men hvis I gerne vil bo i Norge, fordi I synes, der er rart, eller fordi du har fået tilbudt et godt job, så er det da også en fin ide, og så skal du bare se at komme i gang med at planlægge både flytning og bryllup.