Side 1 af 1

Ansøgning efter både EU regel og Danske regel

: 19.10.2012 21:32:30
af wackwing
Vi har ansøgt om familiesammenføring efter EU regler, men fik afslag her i august. Den afgørelse har vi appelleret til justitsministeriet, så nu må min kone godt være her så længe vores appel sag kører hos justitsministeriet. Men justitsministeriet siger at de forventer først en afgørelse om minimum 7 måneder, og det er jo lidt hårdt at gå at vente på, når man hverken må arbejde eller studere mens hun venter.

Imellemtiden er det blevet muligt for os at søge efter danske regler, efter det latterlige point system blev fjernet tilbage i maj. Så mit spørgsmål er om det kan lade sig gøre at ansøge efter danske regler, samtidig med at vores appel sag kører hos justitsministeriet. Vi ved godt vi er nødt til at ansøge fra hendes hjemland, da man ikke kan ansøge fra danmark når man er på meddelt udrejse, men spørgsmålet er om vi er nødt til at annullere vores appel først?

Re: Ansøgning efter både EU regel og Danske regel

: 20.10.2012 09:33:48
af closed1
I kan godt søge på de danske regler og i kan godt ansøge her fra dk , så det er bare afsted med ansøgningen.

Re: Ansøgning efter både EU regel og Danske regel

: 24.10.2012 14:11:49
af fundiver199
Har du ladet ÆUG´s rådgivning se afslaget efter EU-reglerne? ÆUG har søgt aktindsigt hos JM omkring den praksisændring, der synes at være sket på området, og overvejer at indbringe visse elementer af hele sagen for Ombudsmanden. I den forbindelse vil det være en hjælp for os at se så mange sager som muligt. Og til gengæld kan vi formentlig give jer en god ide om, hvorvidt der kan være udsigt til et positivt udfald af klagen.

raadgivning@aegteskabudengraenser.dk