Visum efter EU-regler, når den fri bevægelighed er anvendt

Her kan du skrive om/søge information om hvorledes du/I kan benytte EU-reglerne til at bo sammen i både Danmark og andre EU-lande, f.eks. Sverige, Norge eller Tyskland.

Redaktører: ZB, AUG Board

Besvar
lassejensen
Indlæg: 22
Tilmeldt: 16.12.2011 11:56:46

Visum efter EU-regler, når den fri bevægelighed er anvendt

Indlæg af lassejensen » 08.04.2013 09:37:51

Kære ÆUG,

Min kone har ophold i Danmark efter EU-reglerne (efter vi har boet 1 år i Sverige), og vi vil gerne invitere hendes forældre til Danmark her til sommer.

På "Ny i Danmark" (https://www.nyidanmark.dk/da-dk/Ophold/ ... glerne.htm) står der bl.a.:
Endvidere har familiemedlemmer til en dansk statsborger, der udnytter eller som har udnyttet retten til fri bevægelighed i et andet EU/EØS-land eller Schweiz, og som i den forbindelse har etableret et reelt og faktisk ophold i landet, ret til at få visumansøgningen behandlet efter EU-reglerne.

Det betyder, at visumansøgningen behandles uden opkrævning af gebyr og efter en hasteprocedure, jf. beskrivelsen ovenfor.
Som jeg læser ovenstående, betyder det, at man stadig kan få udstedt visum efter EU-reglerne til familiemedlemmer, selv efter man er hjemvendt til Danmark, så længe man har benyttet retten til fri bevægelighed. Jeg har ikke umiddelbart kunne finde den pågældende lovtekst.

Dertil har jeg været i kontakt med det danske konsulat i forældrenes hjemland for at høre dem om visumudstedelse efter EU-reglerne, men konsulatet påstår, at det ikke er muligt, fordi jeg er vendt tilbage til Danmark, og fordi der skal være tale om reelt og faktisk ophold i et andet EU-land, for at de regler kan gøre sig gældende. Det må vel siges at være tilfældet, for min kone står med et opholdskort efter EU-retten i hånden som følge deraf.

Nu har vi jo været igennem møllen hos Udlændingestyrelsen, og man kan ikke altid stole på, at myndighederne er inde i lovgivningen eller for den sags skyld overholder den.

Hvordan tolker I ovenstående, og er der evt. nogen, som har prøvet at ansøge om visum på denne måde, efter at have boet i et andet EU-land en periode (og derefter vendt tilbage til Danmark)?

En reference til relevant lovtekst vil også falde på et tørt sted.


/Lasse

mh1
Indlæg: 10609
Tilmeldt: 25.09.2007 11:20:33
Geografisk sted: Istanbul, Tyrkiet/Tyskland
Kontakt:

Re: Visum efter EU-regler, når den fri bevægelighed er anven

Indlæg af mh1 » 08.04.2013 18:59:19

Hvis du nu læser videre på det link, du selv har givet, så står der også det her:

"Følgende familiemedlemmer til en EU/EØS-statsborger eller til en statsborger fra Schweiz, som udnytter retten til fri bevægelighed i Danmark, eller til en dansk statsborger, som udnytter eller som har udnyttet sin ret til fri bevægelighed i et andet EU/EØS-land eller Schweiz, har som udgangspunkt ret til at få en ansøgning om visum behandlet efter EU-reglerne:
ægtefælle
registreret partner
fast samlever over 18 år
direkte efterkommere under 21 år (det vil sige børn, børnebørn, osv.) af EU/EØS-statsborgeren/den schweiziske statsborger/den danske statsborger eller af ægtefællen/den registrerede partner/den faste samlever
direkte efterkommere over 21 år (det vil sige børn, børnebørn, osv.) af EU/EØS-statsborgeren/den schweiziske statsborger/den danske statsborger eller af ægtefællen/den registrerede partner/den faste samlever, som forsørges af EU/EØS-statsborgeren/den schweiziske statsborger/den danske statsborger eller af ægtefællen/den registrerede partner/den faste samlever
slægtninge i opstigende linje (det vil sige forældre, bedsteforældre, osv.) til EU/EØS-statsborgeren/den schweiziske statsborger/den danske statsborger eller til ægtefællen/den registrerede partner/den faste samlever, der forsørges af EU/EØS-statsborgeren/den schweiziske statsborger/den danske statsborger eller af ægtefællen/den registrerede partner/den faste samlever
andre familiemedlemmer (det vil sige søskende, fætre, kusiner m.v.), hvis de i det land, de ankommer fra, forsørges af EU/EØS-statsborgeren/den schweiziske statsborger/den danske statsborger eller er optaget i dennes husstand
andre familiemedlemmer (det vil sige søskende, fætre, kusiner m.v.) hvis alvorlige helbredsmæssige grunde gør det absolut nødvendigt, at EU/EØS-statsborgeren/den schweiziske statsborger/den danske statsborger personligt plejer de pågældende."

Medmindre det er dig eller din ægtefælle, der forsørger dine svigerforældre, så kan de altså IKKE få visum via EU-reglerne, men skal søge Schengenvisum på samme vis som alle andre.
mh
Rådgiver for ÆUG

lassejensen
Indlæg: 22
Tilmeldt: 16.12.2011 11:56:46

Re: Visum efter EU-regler, når den fri bevægelighed er anven

Indlæg af lassejensen » 08.04.2013 19:46:32

Det har du fuldstændig ret i, mh. De forsørges nemlig ikke af os, så der har jeg ikke læst det godt nok :)

Besvar