H.P skrev:Taenkte bare om hun overhovedet ingen rettigheder har, naar hun nu har boet i dk foer og haft OT og hendes mand var dansk statsborger.
Desværre nej. Ved at udvandre fra Danmark har hun opgivet de rettigheder, som hun engang havde, i forhold til det danske samfund.
H.P skrev:Og hun vil gerne vaere taet paa os og det er pisse haardt her i tunesien

Desværre er sandheden nok den, at de politikere, som har lavet de her regler, kun ville være glade, hvis I valgte at opgive jeres tilværelse i Danmark og rejse til Tunesien for at tage jer af jeres gamle mor der. Reglerne er jo en del af hele den "faste udlændingepolitik", som den gamle regering indførte for 10 år siden, og hvis formål var at mindske indvandringen til Danmark af alle andre end højtuddannede arbejdstagere og studerende.
Så set med de politikeres øjne er det givetvis blot en ekstra bonus, hvis de kan få nogen til at opgive den opholdstilladelse, de allerede har erhvervet sig, for at rejse hjem og tage sig af deres forældre. Eller for den sags skyld børn.
Og desværre er der heller ikke udsigt til, at den ny regering vil genindføre muligheden for familiesammenføring af forældre, som tidligere gav anledning til cirka 200 opholdstilladelser om året. Faktisk er spørgsmålet slet ikke på den politiske agenda, og er formentlig bare gået i glemmebogen under den mangeårige diskussion om bla. 24-års reglen og hjemsendelse af afviste asylansøgere fra Irak.