3.part eller formue?

Her kan du skrive om/søge information om hvorledes du/I kan benytte EU-reglerne til at bo sammen i både Danmark og andre EU-lande, f.eks. Sverige, Norge eller Tyskland.

Redaktører: ZB, AUG Board

NGEB
Indlæg: 18
Tilmeldt: 31.07.2011 17:45:26

Re: 3.part eller formue?

Indlæg af NGEB » 15.03.2012 21:30:10

Skal jeg stadig udmeldes fra folkeregistret?

fundiver199
Indlæg: 15458
Tilmeldt: 15.07.2008 15:58:34

Re: 3.part eller formue?

Indlæg af fundiver199 » 16.03.2012 05:51:33

Om din mand er berettiget til SU afhænger af, om du indrejser i Danmark med det hovedformål at arbejde. Og det vil du jo ikke gøre, da du skal læse videre. Så hvis din mand vil have SU, før han har boet i Danmark i 2 år, skal I søge efter de danske nationale regler.

Mht. framelding af det danske folkeregister, så "skal" du vel ikke, hvis det planlagte fravær kun er 3 måneder. Og man kan jo fuldt lovligt udnytte den fri bevægelighed ved planlagt at flytte 3 måneder og kun 3 måneder til et andet land for at udføre et stykke arbejde der. Så det burde ikke være nødvendigt at prøve at få det til at se ud, som om du skam havde planlagt at blive meget længere tid i Portugal men "pludselig ombestemte dig".

Den historie vil jo alligevel ikke virke overbevisende, hvis du både har en studieplads og en (evt. fremlejet) bolig stående, der venter på dig i Danmark. Så hvorfor dog spilde tiden med en masse bullshit, som ingen alligevel vil tro på, og som vel at mærke ikke er afgørende for sagen, fordi du udnytter den fri bevægelighed som arbejdstager og ikke "bare" som person med tilstrækkelige midler.

NGEB
Indlæg: 18
Tilmeldt: 31.07.2011 17:45:26

Re: 3.part eller formue?

Indlæg af NGEB » 16.03.2012 20:51:11

Saa det betyder ogsaa, at det er ok at min arbejskontrakt og lejekontrakt er tidsbegraenset/fremlejet?

fundiver199
Indlæg: 15458
Tilmeldt: 15.07.2008 15:58:34

Re: 3.part eller formue?

Indlæg af fundiver199 » 17.03.2012 05:25:16

Ja selvfølgelig. Det vigtige er alene, at du udfører et reelt stykke arbejde med arbejdssted i et andet EU-land, og at du ikke tilbringer al din fritid (overnatter) i Danmark, medens du gør det. Grænsependlere, der bor i Danmark og arbejder i et andet EU-land, anses således ikke for at være omfattet af reglerne, hvis de er danske statsborgere.

Endelig må der ikke bare være tale om en tjenesterejse for din danske arbejdsgiver, hvor denne f.eks. sender dig 3 måneder til Italien for at lave et stykke arbejde for en kunde der. Du skal være ansat i Italien eller udstationeret i Italien.

Besvar