Salg af bolig i Danmark ?

Her kan du skrive om/søge information om hvorledes du/I kan benytte EU-reglerne til at bo sammen i både Danmark og andre EU-lande, f.eks. Sverige, Norge eller Tyskland.

Redaktører: ZB, AUG Board

Besvar
jenspeter
Indlæg: 6
Tilmeldt: 25.11.2010 05:30:43

Salg af bolig i Danmark ?

Indlæg af jenspeter » 25.11.2010 05:43:41

Hej,
Jeg har planer om at flytte til Sverige i en periode for at blive familiesammenført med min Thailandske kone.
Jeg har et rækkehus i Danmark.
Skal det sælges eller fremlejes for at mit ophold i Sverige kan blive godkendt ved tilbagerejsen til Danmark ?
Er det nok at jeg sætter det til salg ?
Hvis det er nok at det er sat til salg, kunne det jo tænkes det ikke bliver solgt inden jeg skal tilbage til Danmark
Vil det give problemer hvis det ikke endnu er solgt på tilbageflytnings tidspunktet ?
I fald det ikke er solgt kunne jeg så ophæve salget og flytte ind igen ?

mh1
Indlæg: 10609
Tilmeldt: 25.09.2007 11:20:33
Geografisk sted: Istanbul, Tyrkiet/Tyskland
Kontakt:

Re: Salg af bolig i Danmark ?

Indlæg af mh1 » 25.11.2010 06:38:06

Der er fsv ikke noget krav om at du skal sælge eller udleje dit hus, men du skal sørge for væsentligt mere dokumentation for at du har haft reelt ophold i Sverige, hvis du ikke gør. Derfor rådes der til at man sælger eller udlejer, og det gælder særligt hvis man i Sverige bor så tæt på sin danske bolig at man kan mistænkes for i virkeligheden at bo der.

Hvis dit hus ligge i Herning og du flytter til en lejlighed i Stockholm er der næppe nogen grund til at mistænke det, men hvis dit hus ligger på Amager og du flytter til et lejet værelse i Malmø, tjah, så ville jeg undersøge din sag meget nøje, hvis jeg var sagsbehandler.

Sætter du huset til salg, og det ikke bliver solgt, kan du naturligvis flytte ind igen, det er jo dit hus. Men sørg for at din dokumentation for reelt ophold i Sverige er uangribelig. Opret bankkonto, køb svensk mobilnummer, køb ind i Sverige med visakort ell.lign., pendler du på en eller anden måde skal det dokumenteres, tag fotos af jer foran tydeligt svenske steder, med dagens avis i hånden, meld jer ind i en lokal forening, gem biografbilletter o.l. og bliv i mindst 3 mdr. - jo tættere på de magiske 10 uger man er flyttet tilbage til DK, jo intensivere kontrol. Men også nogle, som har været i Sverige i længere tid har oplevet at blive udtaget til en ekstra grundig kontrol.
mh
Rådgiver for ÆUG

skaanebo
Indlæg: 12138
Tilmeldt: 09.06.2007 19:00:10

Re: Salg af bolig i Danmark ?

Indlæg af skaanebo » 25.11.2010 07:52:51

En sikrere løsning end bare at sætte det til salg vil være at fremleje det til en person, som også folkeregistrerer sig på adressen.

mh1
Indlæg: 10609
Tilmeldt: 25.09.2007 11:20:33
Geografisk sted: Istanbul, Tyrkiet/Tyskland
Kontakt:

Re: Salg af bolig i Danmark ?

Indlæg af mh1 » 25.11.2010 09:15:56

@ skaanebo - der er visse risici ved at udleje, se bare her: http://nyhederne.tv2.dk/article.php/id- ... katte.html

Man skal i hvert fald være omhyggelig med at udarbejde lejekontrakten, tage maksimum tilladelige depositum + maksimalt tilladte huslejedepositum, beregne en rigelig á conto betaling for vand, varme og el, forbyde husdyr, maling o.l. samt have en 'vicevært', der kan holde øje med lejemålet og kan stå for evt. akutte reparationer. Fx kan det være træls at skulle haste hjem fra udlandet for at udskifte en defekt hård hvidevare, som er en del af lejemålet. Og man skal reagere omgående på udebleven betaling af husleje, og ved ophør ikke udbetale depositum, før man er sikker på at der ikke er reparationer eller udestående med forbrugsafgifterne, som lejer skal betale.

Jeg forstår godt betænkeligheden ved at udleje, især når man gerne vil hjem til huset igen.
mh
Rådgiver for ÆUG

skaanebo
Indlæg: 12138
Tilmeldt: 09.06.2007 19:00:10

Re: Salg af bolig i Danmark ?

Indlæg af skaanebo » 25.11.2010 09:22:39

Jeg mente sikrere i forhold til Udlændingeservices vurdering af ens forhold. Men naturligvis er det ikke helt risikofrit at åbne sit hjem for en fremmed.

jenspeter
Indlæg: 6
Tilmeldt: 25.11.2010 05:30:43

Re: Salg af bolig i Danmark ?

Indlæg af jenspeter » 25.11.2010 16:23:04

Vil det være en god ide hvis min 18 årige søn lejer mit hus og registrerer sig på adressen.
Han bor ikke hos mig i dag, men hos sin mor som jeg er skilt fra.
Eller er det så nær familie at det ikke "tæller"

skaanebo
Indlæg: 12138
Tilmeldt: 09.06.2007 19:00:10

Re: Salg af bolig i Danmark ?

Indlæg af skaanebo » 25.11.2010 16:42:07

Jeg ville ikke vælge et familiemedlem, hvis det skal være en skudsikker løsning.

Men det afhænger jo også af, hvad du kommer til At foretage dig i Sverige, og hvor du bosætter dig. Hvis du fx får job i Sverige, så er der ikke noget at bekymre sig om.

Besvar