Eu ophold skal fornyes pga sikkerheds regler

Her kan du skrive om/søge information om hvorledes du/I kan benytte EU-reglerne til at bo sammen i både Danmark og andre EU-lande, f.eks. Sverige, Norge eller Tyskland.

Redaktører: ZB, AUG Board

Besvar
melodisk
Indlæg: 74
Tilmeldt: 09.03.2012 13:21:44

Eu ophold skal fornyes pga sikkerheds regler

Indlæg af melodisk » 11.03.2026 21:43:11

Hej
Jeg har et permanent opholdstilladelse under eu regler. Jeg fik at vide at dette skal fornyes pga sikkerheds regler i tidsrum 3.09.2026. Mit opholdstilladelse er 2018-2028. Jeg har udfyldt ansøgning for et nyt residence card. Men de kræver at biometri skal tages i 14 dage. Det eneste tid jeg kunne booke var på den 14 dag. Det vil sige ansøgning er registreret kl 18.40 d. 9 marts og biometri tid er 23 marts kl 15.10.
Spørgsmålet er vil det være ok ? Bliver biometri registreret med det samme med min sag? Kan jeg få afslag pga af det? Hvad gøre man så hvis det sker?
Jeg har skrevet til dem og forklaret alt
Mvh Tanya

Besvar