Lægebesøg uden CPR-nummer

Her kan du skrive om/søge information om hvorledes du/I kan benytte EU-reglerne til at bo sammen i både Danmark og andre EU-lande, f.eks. Sverige, Norge eller Tyskland.

Redaktører: ZB, AUG Board

Besvar
pbj
Indlæg: 7
Tilmeldt: 08.07.2015 20:30:15

Lægebesøg uden CPR-nummer

Indlæg af pbj » 21.04.2016 12:43:02

Vi har søgt familiesammenføring efter EU-reglerne og har fået et brev der bekræfter at statsforvaltningen har modtaget vores ansøgning. Som jeg har forstået det kan man ikke få et CPR-nummer og sygesikringsbevis før man har fået opholdskortet, men man har alle de samme rettigheder som folk med CPR-nummer og sygesikringsbevis.

Den anden dag var vi ved lægen og selv om jeg viste dem loven om at opholdskort ikke kan stilles som krav for samme rettigheder, kom vi til at betale for konsultationen. Så i praksis har vi ikke adgang til sygesikring på lige fod med andre. Er der nogen der har erfaring evt. med at få pengene refunderet?

szaabi
Indlæg: 8
Tilmeldt: 08.12.2015 11:35:31

Re: Lægebesøg uden CPR-nummer

Indlæg af szaabi » 27.04.2016 07:15:13

Jeg er med på en lytter her, jeg står i den samme situation dog er vores ikke efter EU loven.

Med sagsbehandlingstider på 5-10 måneder for en familiesammenføring, kan det da ikke være rigtigt at man ikke kan tage til lægen. Ikke engang en normal rejseforsikring dækker lægekonsultationer mm.

Jeg håber der er nogle der kan svare her

skaanebo
Indlæg: 12138
Tilmeldt: 09.06.2007 19:00:10

Re: Lægebesøg uden CPR-nummer

Indlæg af skaanebo » 27.04.2016 07:38:07

En normal rejseforsikring dækker da netop lægekonsultationer. Det er kun ved brug af EU-regler, at man er sikret, ellers skal man selv betale eller sørge for at have en gyldig rejseforsikring.

Besvar