Side 1 af 1

Mens vi venter...sport

: 19.06.2012 06:30:30
af K-india
Nu er vi sørme også ved, at være der. Venter blot på, at visum går igennem :)

Mens vi venter på FS, er vi klar over, at min mand ikke rigtigt må foretage sig noget, men må han deltage i sport? Altså, må han tilmeldes et fodboldhold eller lign? Eller kan det ligestilles med foreningsarbejde...jeg kan ikke lige gennemskue det, så inden jeg lover ham, at han kan spille med, må jeg hellere lige være på den sikre side

Mvh.
Karina

Re: Mens vi venter...sport

: 19.06.2012 07:19:47
af fundiver199
Amatørsport ja men selvfølgelig ikke professionel sport da det jo er et arbejde. I princippet må han hverken udføre lønnet eller ulønnet arbejde, men det er klart, at det er lønnet arbejde, der er det, som Skat kigger efter, og så selvfølgelig arbejde, der er af en karakter, hvor det måske lige så godt kunne være lønnet.

Nu skriver du "foreningsarbejde", men om han f.eks. hjælper den lokale bingoklub med at ringe rundt for at finde nye lokaler til torsdagsbingo, det er der nok ikke nogen, der interesserer sig for :D

Re: Mens vi venter...sport

: 19.06.2012 09:26:14
af mh1
Han må dyrke alt det sport, han kan overkomme, men må indtil videre takke nej til evt. tilbud om at være hjælpetræner.

Re: Mens vi venter...sport

: 19.06.2012 10:53:18
af fundiver199
Enig. Tilbud om at være træner, uanset om det er ulønnet, ville jeg også takke pænt nej til.

Re: Mens vi venter...sport

: 19.06.2012 15:19:02
af K-india
Oki doki...tusind tak for det :) Det var lige det, som vi havde brug for, at høre. Bare det, at komme ud til noget, ville gøre, at han føler, at han ikke er helt inaktiv; og han havde spottet, at der var en del cricket clubber i Dk OG manden er jo Inder, så cricket er guld ;)