Side 1 af 1
FS af barn, hvis ægtefællen tidligere er erklæret barnløs
: 17.05.2012 10:26:23
af Færingen
Min ægtefælle kom til landet som au pair. Hun kom for at tjene penge til sin familie. For at få lov til at blive au pair måtte hun skrive, at hun ingen børn havde. Nu vil jeg gerne have hende og barnet til Danmark. Kan det lade sig gøre? Eller skal vi en tur til Sverige først?
Under den gamle regering blev hun af en sagsbehandler nærmest truet med fængsel for at have løjet om sit barns eksistens. Derfor valgte vi ikke at indlevere papirerene dengang...
Re: FS af barn, hvis ægtefællen tidligere er erklæret barnlø
: 18.05.2012 09:57:56
af soreng
Det bliver nok svært at få hende til danmark med hendes barn, uden på et eller andet tidspunkt at komme til at stå til ansvar for hendes dokumentfalsk. Men hvor længe siden er det at hun var au pair? Man får jo 5 års visum karantæne efter et au pair ophold, så hvis det er kortere tid end det, skal hun i så fald søge fra hendes hjemland, hvis i vil søge igennem de nationale regler.
Den sikreste måde for jer vil nok være sverigesløsningen, da det vil kunne få hende udenom hendes visumkarantæne, og at i dermed hurtigere kan være sammen. Men hun skal nok forvente at der KAN komme en form for retsligt efterspil (om ikke andet en bøde) når hun registrerer sig og hendes barn i danmark, da hun jo har erhvervet sig en opholdstilladelse tidligere som Au pair under falske forudsætninger, og dermed reelt set har begået dokumentfalsk.
Reglerne vedr au pair har ikke ændret sig bare fordi at vi har fået en ny regering. Straffen for dokumentfalsk er den samme under denne regering, som den var under den tidligere regering.
Re: FS af barn, hvis ægtefællen tidligere er erklæret barnlø
: 21.05.2012 06:27:04
af fundiver199
Der stilles mange krav ved familiesammenføring efter danske regler, men der stilles ikke noget krav om, at man skal være fuldstændig ustraffet. En anden skribent har for nylig fortalt, at hans ægtefælle fik en bøde på 1.500 kroner for den samme forseelse. Så jeg synes da bare, at I skal se at komme videre med jeres planer, og så ved samme lejlighed på bragt den gamle sag om au-pair opholdet og den falske forklaring om at være barnløs ud af Verden.
Som det fremgår af straffens størrelse, anses det jo ikke for at være den største forbrydelse i Verden, og kan vel nærmest sammenlignes med at have fået et bøde for at køre for stærkt eller over for rødt lys.
Og skal man være bare en smule realistisk, så er det nok næsten mere reglen end undtagelsen, at au-pairs fra f.eks. Filippinerne eller Thailand har børn, som de har efterladt i hjemlandet. Meget ofte er motivet til at tage til udlandet og søge den slags arbejde netop, at en ung kvinde står med ansvaret for et eller flere børn og ingen far til at hjælpe med deres forsørgelse.
Så i virkeligheden er det jo den danske stat, der optræder mega hyklerisk ved at stille et krav om, at au pairs skal være barnløse. Idet man dermed foregiver, at ordningen handler om kulturel udveksling, selvom den for langt de fleste au-pairs såvel som værtsfamilier langt mere handler om en ansættelse som stuepige.
Og derfor synes jeg ærlig talt ikke, at din udkårne skal have dårlig samvittighed over sin forseelse men blot betragte bøden som noget, hun må tage med i købet og tage det med et skuldertræk. I forhold til hvad hun har tjent ved at være au-pair er det jo trods alt småpenge.
Re: FS af barn, hvis ægtefællen tidligere er erklæret barnlø
: 21.05.2012 08:50:50
af mh1
Straffen for en falsk tro-og-love erklæring er max 4 mdr. frihedsstraf, og dermed er forældelsesfristen for forbrydelsen 2 år. Hvis der er gået mere end 2 år siden hun skrev under på tro og love på ikke at have børn, så kan hun altså ikke straffes.