Side 1 af 1

Billag ved forlængelser af oph ( PAS)

: 05.04.2012 20:00:00
af Durmaz
Nu er vi sørme kommet til at skulle søge forlængelse af oph...
der står nogle billag man skal vedlægge så som bolig osv.

det der ikke står noget om er pas, skal der være kopi af pas ( for hvordan kan man ellers se hvor længe passet holder endnu) og er det nok med selve infosiden... eller skal vi ligesom da vi søgte fs kopier alle sider i passet :-/

Re: Billag ved forlængelser af oph ( PAS)

: 06.04.2012 20:56:52
af Psalm12
Jeg har lige fået min forlængelse uden at have vedlagt en kopi af mit pas. Jeg var også bekymret over det, men der var sagt på et andet sted her på forumet, at hvis der ikke er bedt om noget, så er det ikke nødvendigt.

Hvis US allerede har en kopi af passet fra den sidste ansøgning, og det samme pas gælder, så ville jeg regne med, at de ikke har brug for endnu en kopi.

Re: Billag ved forlængelser af oph ( PAS)

: 07.04.2012 10:51:37
af Durmaz
:-) det har de så ikke da manden har fået nyt pas, han fik kun et oph tilladdelse for ca halvanden år da passet udløber her inden længe så det er et nyt pas... hmm tænker de kan få en kopi af den ene side,nogle gange er det ok at være lidt grundiger, hvem ved måske kan vi få behandlingstiden lidt ned :-D

Virker bare underligt når nu de stadig vil se en kopi af en lejekontrakt til en lejlighed de allerede har en lejekontrakt på fra sidste ansøgning :-D, at de så ikke også vil se passet

Re: Billag ved forlængelser af oph ( PAS)

: 07.04.2012 11:43:27
af mh1
Det er ikke så underligt mht lejekontrakten, da det er mere almindeligt at folk flytter, end at de skifter identitet :wink: