Side 1 af 1
Et par spm. til Familiesammenføring
: 01.04.2012 10:44:26
af Mulle
Hej,
Jeg har læst vejledning om familiesammenføring og Integrationsministeriets notat af 16. oktober 2009., der er dog visse punkter, jeg er lidt i tvivl om.
Information om ansøgeren og referencen:
- Referencen:
Mand, 22 år, studerende på dansk universitet (bachelor til jan. 2013), har været dansk statsborger i 10 år, og har været bosat i landet i 18 år.
- Ansøgeren:
Kvinde, 19 år, studerer på 1. år på universitet i hjemlandet, bosat i Mellemøsten.
Vi er i familie (fætter-kusine) - referencens mor og ansøgerens far er søskende.
Vi er ikke gift eller forlovet endnu, men ægteskabsplaner er engang i 2013.
Mine spørgsmål:
- Hvordan står vi med hensyn til familiesammenføring efter d. 15. maj. 2012? Det er med henblik på, at ansøgeren skal lære dansk og derefter studere her i landet.
- Det er mest med hensyn til alderskravet jeg er i tvivl om, da bankgarantien, boligkravet m.v. er sekundære krav, jeg godt kan opfylde.
- Er der nogle dispensationer, vi kan gøre brug af?
- Er der andet jeg bør være opmærksom på?
På forhånd tak

.
Re: Et par spm. til Familiesammenføring
: 01.04.2012 11:10:19
af mh1
Jeres unge alder er et problem. Et andet er jeres slægtsskab.
Fætter og kusine - så er chancen for at få fs efter danske regler meget, meget lille. Dette har jeg ikke set, at der skulle være fremsat forslag om at ændre.
Der 'dømmes' tvangsægteskab, hvis ægtefællerne er nært beslægtede, og ansøgningen bliver afvist. Efter års tovtrækkeri og ved at fremvise et antal børn lykkes det måske at overbevise myndighederne om at man faktisk helt selv har valgt at blive gift.
Re: Et par spm. til Familiesammenføring
: 01.04.2012 13:10:28
af fundiver199
Og vær desuden opmærksom på tilknytningskravet og den 28-års regel i det, som nu bliver til en 26-års regel. Du skriver, at du er dansk statsborger, men det har du nok ikke været fra fødslen af, når du er født uden for Danmarks grænser.
Du kan derfor først fritages for tilknytningskravet, når du enten har boet i Danmark i 26 år, eller har været dansk statsborger i 26 år. Men bemærk venligt, at hvis du vil opfylde 26-års kravet ved at bo her, så skal der være tale om et i hovedsagen uafbrudt ophold.
Så hvis du f.eks. flytter til din ægtefælles hjemland for at "bevise", at I ikke er "tvangsgift", så skal du opfylde tilknytningskravet, til du har været dansk statsborger i mindst 26 år. Og hvis du først blev dansk statsborger som f.eks. 18-årig, så er det jo altså indtil, du er 18+26 = 44 år gammel. Så det vil have meget lange udsigter med at komme tilbage til Danmark på den måde.
For samtidig er det også sådan, at lige så snart du som voksen har boet uden for Danmarks grænser, og da navnlig hvis det er i din ægtefælles hjemland, og da navnlig hvis det også er dit eget oprindelige hjemland, så opfylder I ikke tilknytningskravet.
Der kan dog dispenseres for både 24-års reglen og tilknytningskravet, hvis du får et job på positivlisten, når du er færdig med at læse. Det kunne f.eks. være en job som ingeniør eller sygeplejeske mm. Du kan selv se alle stillingbetegnelserne på Nyidanmark.
Så det er måske en mulighed for jer. Men formodningsreglen om de såkaldte "tvangsægteskaber" vil stadig være en showstopper. Og emnet har lige været oppe i medierne, hvor den radikale ordfører Zenia Stampe udtrykte et stærkt ønske om at komme af med den regel, men hvor afvisningen fra den socialdemokratiske justitsminister Morten Bødskov var lige så stærk og kontant.
Og Morten Bødskov har altså fat i den længste ende her, da hele den borgerlige opposition med Liberal Alliance som en mulig undtagelse også går ind for den regel. Så jeg tror bestemt ikke, at man skal forvente, at der bliver pillet ved den regel.
Det blev et langt svar til dig, for konklusionen er sådan set meget simpel. Nemlig at I må kigge efter andre muligheder end FS efter danske regler. F.eks. den fri bevægelighed i EU, at din forlovede kommer hertil for at studere, eller måske bosætte jer helt uden for Europa. Og hvis I gerne vil bo i Danmark, så er den gode gamle "Sverigesløsning" selvfølgelig den fuldstændigt oplagte mulighed for jer, dvs. flytte til et andet EU/EØS-land i mindst cirka 3-4 måneder, og herefter tilbage til Danmark igen. Det kan du læse meget mere om under "vejledninger" og i forum "ophold efter EU-regler".
Re: Et par spm. til Familiesammenføring
: 01.04.2012 17:35:31
af Mulle
Tak for jeres svar.
fundiver199:
Jeg glemte at fortælle, at Sverige-løsningen er den mest oplagte mulighed, da jeg ikke regner med at få familiesammenføring efter &9.
Jeg har kigget på vejledningen og det underforum, du henviste til, men har stadig et par spm.
- Et tænkt eksempel: Vi gifter os i referencens hjemland, og rejser derefter til Sverige med henblik på at bo der i 3-4 måneder som minimum - referencen har et gyldigt visum og ansøger om opholdskort i Sverige - kan hun starte på sprogskole i Sverige?
Efter et par måneder i Sverige kan vi i
princippet flytte til Danmark - er det korrekt forstået?
Hvis dette er tilfældet, hvilke krav stilles til referencen?
- Er det gratis for referencen at gå på sprogskole når vi flytter til Danmark?
- Jeg er færdiguddannet om 4 år, og min profession er står i positivlisten, jeg kan dog drage nytte af den først om flere år, hvorfor det lige p.t. ikke særlig relevant formoder jeg?
- Kan man få hjælp hos den retshjælp, der ydes i storbyerne med hensyn til det juridiske i ovenstående spørgsmål?
- Der er meget at læse i de forskellige tråde i "ophold under EU-regler", men jeg mangler lidt en "teoretisk" step-by-step guide til hvad man skal igennem, inden man kan bosætte sig i landet
På forhånd tak.
Re: Et par spm. til Familiesammenføring
: 01.04.2012 19:34:20
af fundiver199
Start som sagt med at læse teksterne under menupunktet "vejledninger":
http://www.aegteskabudengraenser.dk/vej ... /sverigeeu
Og fortsæt så med de indlæg, der står under bekendtgørelser i det relevante forum herunder især dette:
viewtopic.php?f=7&t=9266
Jeg synes ikke, at vi skal sidde og diskutere EU-regler i et forum, der handler om de danske, så læs disse tekster og start så en ny tråd i det rigtige forum, hvis du har spørgsmål til dem.
Re: Et par spm. til Familiesammenføring
: 02.04.2012 11:53:37
af karsten
hej , der nogen som har pejling på hvad der sker vedrørende familiesammenføring ???. min kone har lige fået brev fra ULS at hun skal bestå sprog og indvandre prøve senest den 30-6-12 . hvad nu hvis der kommer den bebudet lov ændring,,, skal hun stadig op til indvandreprøve????? .
hvis ikke er det spild af tid på denne ,,, for hende vil det vær mere værd at bruge max tid på dansk ,, da så snart hun har endlig ret til at blive i DK har hun arbejde ,,,
Re: Et par spm. til Familiesammenføring
: 02.04.2012 13:22:53
af fundiver199
Hej. Det er forklaret her, hvad der bliver gældende, hvis lovforslaget bliver vedtaget, som det er fremsat:
http://www.nyidanmark.dk/da-dk/Nyheder/ ... foring.htm
Hvis din kone står med et jobtilbud på hånden, og I kan opfylde alle kravene herunder stille 102.900 kroner i garanti, så er den hurtigste løsning at få færdigbehandlet ansøgningen efter de gældende regler, hvilket så bla. kræver, at hun tager indvandringsprøven.