Side 1 af 1

Boligkrav/1 værelses lejlighed.

: 15.03.2012 21:09:50
af CNDK
Hej alle,

Jeg vil høre om jeg læser betingelser for boligkravet korrekt?

Jeg har en 1 værelses lejlighed på 45kvm, som er tidsubegrænset.

For mig at læse opfylder jeg/vi dermed boligkravet? Sådan som jeg læser det, skal man nemlig ikke have minimum 2 værelser, men 'bare' maks 2 personer pr. rum eller 20 kvm pr. pers.
Så jeg vil bare lige være sikker :D

Re: Boligkrav/1 værelses lejlighed.

: 15.03.2012 21:30:46
af closed1
Du har ret :D

Re: Boligkrav/1 værelses lejlighed.

: 16.03.2012 05:20:39
af fundiver199
Du opfylder kravet, hvis der efter familiesammenføring kun bor dig og din ægtefælle i lejligheden. Og efter gængs praksis vil man ikke inddrage din ægtefælles opholdstilladelse, hvis I får et barn og stadig bor i den samme lejlighed, selvom den så ikke længere opfylder kravet.

Men hvis 10 fædre har adresse i din lejlighed for, at deres koner kan få tilskud som enlige forsørgere, så opfylder du ikke boligkravet :mrgreen:

Re: Boligkrav/1 værelses lejlighed.

: 16.03.2012 06:51:59
af CNDK
Ihh, det var dejligt at høre! Så kan jeg gå på weekend med ro i sjælen :D

Jeg var nu ikke klar det faktum, at vi med tiden så godt kan få et barn og stadig bo i lejligheden. Men når man så efter et par år skal søge om forlængelse af sin opholdstilladelse, kan man så ikke der få den afvist? (Fordi vi så bor 2 voksne og et barn i lejligheden).

God weekend! :)

Re: Boligkrav/1 værelses lejlighed.

: 16.03.2012 07:05:29
af fundiver199
Nej det er jo det, jeg skriver. Det ville også være en meget grov krænkelse af menneskerettighederne, hvis man begyndte at udvise folk og dermed splitte familier ad, fordi de har fået et barn og ikke har været i stand til at finde en større lejlighed end den, de havde i forvejen. Så her som på mange andre områder sætter de internationale konventioner nogle begrænsninger for, hvor urimelig en lovgivning og praksis, Danmark kan have.

Og man kan fundere over, om det i det hele taget nogen sinde kan lade sig gøre at udvise folk, der har boet 2 eller 4 år i Danmark, alene fordi de og deres ægtefælle er flyttet til f.eks. en fremlejet bolig. Dette vil jo også ud fra enhver betragtning være et fuldstændigt uproportionalt indgreb i retten til familieliv, og måtte da nødvendigvis give anledning til total hovedrysten, hvis en sådan sag nogensinde skulle nå frem til dommerne i Strassburg.

Så selv om loven siger, at en opholdstilladelse kan nægtes forlænget, hvis boligkravet ikke er opfyldt, når der søges forlængelse, så er spørgsmålet, om det nogensinde er sket i praksis. Jeg har aldrig hørt om det, og jeg har været aktiv i ÆUG siden 2008, så i hvert fald må man nok antage, at det er uhyre sjældent. Hvilket dog selvfølgelig også kan skyldes, at folk sørger for at opfylde kravet.