Side 1 af 1

dispenser betingelserne

: 09.02.2012 16:43:28
af fatuma
Hej.

Vil lige høre om der nogen som kan hjælpe mig.

Jeg har et barn på 9 år som mig om min ægtefælle har sammen. Kan mit barn have selvstændig tilknytning til danmark når han er 9 år gammel, han er født og opvokset i danmark, samt gik i børnehave og går nu i skole :D
jeg er 26 år gammel og har en uddanelse, samt dansk statsborg:

tror i der er håb min mand kan bo i danmark...

håber i hjælper.

Re: dispenser betingelserne

: 09.02.2012 18:13:56
af fundiver199
Ja det må man da gå ud fra, at dit barn har. Så der vil være stor chance for, at I kan opnå ægtefællesammenføring uden alle de sædvanlige krav.

Re: dispenser betingelserne

: 09.02.2012 19:14:14
af fatuma
så du vil tro han får opholdstilladelsen?

hvornår har et barn da opnået selvstændig tilknytning til danmark?

Re: dispenser betingelserne

: 10.02.2012 09:39:59
af fundiver199
Som tommelfingerregel når barnet har boet her i 6-7 år, taler dansk og har gået i dansk skole eller børnehave. Det er en fast praksis, så i den situation, du beskriver, kan der næppe være megen tvivl, medmindre du kun har lært dit barn at tale hebraisk eller arabisk og har haft det i en skole, hvor der også bliver undervist på det sprog.

Re: dispenser betingelserne

: 10.02.2012 13:35:13
af fatuma
hej.

nej min søn gik i dansk skole og dansk instition, har hverken gået i skole for at lære arabisk eller hebraisk.
:D