Side 1 af 1

Process og situations spørgsmål

: 08.12.2011 18:49:46
af MichaelM83
Hej ÆUG,

Mig og min kæreste står til at skulle giftes i det nye år og i den forbindelse ville jeg gerne have bekræftet og måske høre nogle anbefalinger omkring hvilken fremgangsmåde der ville være nemmest.

Jeg har læst mig frem til diverse information på jeres forum, og ville høre om jeg griber det korrekt an.

Først lidt information om os begge. Vi er begge to 28 år og jeg er født og opvokset i Danmark, hun kommer fra Ukraine og har boet der hele sit liv. Vi har begge to fast arbejde i vores respektive lande.
Hun har en uddanndelses baggrund med en bachelor grad i sprog. Kan snakke flydene Engelsk, Fransk, Tysk og selvfølgelig Ukrainsk og Russisk. Ingen af os har børn.

Planen er at blive gift i enten februar eller marts og derefter søge om familiesammenføring efterfølgende. Kravene som de står nu er ikke som sådan rocket science og jeg vil liste dem for neden bare for at bekræfte:

Krav til mig (som kravene er idag):
  • Dansk statsborger i 28 år
    Jeg skal kunne forsørge hende
    Bolig af rimelig størrelse
    100.000kr. til eventuel offentlig dækning skulle det være nødvendigt
    Ingen voldsdom i 10år
Krav til hende (som kravene er idag)
  • Hun skal opnå 60 point i det såkaldte point system
    Bestå en indvandringsprøve(hvis udlændingeservice stiller kravet)
Krav til os begge (som kravene er idag)
  • Gyldig vielses attest
    Ikke et proforma ægteskab
Er der flere som jeg har glemt?

Alle disse krav kan opfyldes af os begge når vi bliver gift, men jeg vil gerne have bekræftet det af nogle experter herinde :)
Det er sådan at hun er lidt bange for at flytte hertil uden at være sikker på at kunne blive her hos mig, hvordan vil i sige at vores sag ville kunne klare sig i ægtefællesammenføring?

Jeg ved at intet er sikkert men kommer hun her på et Visum og vi bliver gift i Danmark så skal hun sig sit arbejde op hjemme, flytte hertil og det kan man vel godt forstå kan være lidt svært hvis man ikke er sikker på at man kan blive i landet med den man elsker efter at de har behandlet sagen.

Som jeg har forstået det så kan man få et "processuelt ophold" efter at man har afleveret sin ansøgning til familiesammenføring og denne giver hende lov til at blive i landet indtil at der er faldet en afgørelse i sagen. Et spørgsmål jeg ikke kunne finde svar på, var at når man fik dette processuelt ophold om man så kunne få lov til at rejse til Ukraine og så tilbage igen, uden at skulle have et nyt visum?

Et andet spørgsmål er om hvad de egentlige forslåede ændringer de medfører. Jeg er uheldigvis fantastisk uinterreseret i politik, men jeg har gravet lidt frem på området trodsalt. Og jeg har fundet ud af at de vil ændre på:
  • 100.000kr --> nedsat til 50.000
    Indvandrerprøven fjernes
    Point system fjernes
    Gebyrer fjernes
Jeg ser mange sager herinde som virker som om de er mere komplicerede end den hvor vi står med, og det kan også godt være at denne sag er lige til. Men der er godt nok mange regler og det er ikke altid at man kan gennemskue dem alle. Både hende og mig ville gerne høre det fra nogle andre i samme situation om de kan se nogen problemer i denne sag. Så vi kan rette op på dem før vi kommer med vores sag til sammenføring.

Tusind tak for dette forum, der er ikke ret meget hjælp derude og dette forum giver lys på mange spørgsmål som man har i denne situation.

Med venlig hilsen
Michael

Re: Process og situations spørgsmål

: 09.12.2011 06:44:08
af fundiver199
MichaelM83 skrev:Er der flere som jeg har glemt?
Du må ikke have modtaget sociale ydelser (kontanthjælp, starthjælp, revalidering) de sidste 3 år
MichaelM83 skrev:Som jeg har forstået det så kan man få et "processuelt ophold" efter at man har afleveret sin ansøgning til familiesammenføring og denne giver hende lov til at blive i landet indtil at der er faldet en afgørelse i sagen. Et spørgsmål jeg ikke kunne finde svar på, var at når man fik dette processuelt ophold om man så kunne få lov til at rejse til Ukraine og så tilbage igen, uden at skulle have et nyt visum?
Nej et processuelt ophold giver ikke ret til at rejse ind og ud af Schengen. Men efter 3 måneders ventetid (eller i akutte nødsituationer) kan man få en tilbagerejsetilladelse. Og hvis man sørger for at få et multible entry visum, så kan man rejse ind og ud af Schengen, som man ønsker det, indtil de højest 90 dage er brugt op.
MichaelM83 skrev:Jeg ved at intet er sikkert men kommer hun her på et Visum og vi bliver gift i Danmark så skal hun sig sit arbejde op hjemme, flytte hertil og det kan man vel godt forstå kan være lidt svært hvis man ikke er sikker på at man kan blive i landet med den man elsker efter at de har behandlet sagen.
Der er jo også den mulighed at vente i sit hjemland og så først sige jobbet op, når man har fået opholdstilladelse i Danmark. At søge i Danmark og vente her på processuelt ophold er et tilbud, det er ikke noget, man er tvunget til at gøre.
MichaelM83 skrev:Tusind tak for dette forum, der er ikke ret meget hjælp derude og dette forum giver lys på mange spørgsmål som man har i denne situation
Selv tak og held og lykke med det hele. Heldigvis lader det jo til, at du har rimeligt styr på tingene, og at der - især når de nye regler træder i kraft - ikke umiddelbart er de store problemer i jeres sag.

Det er jo af naturlige grunde mest problemsagerne, man hører om i forum, da dem, som ikke oplever problemer, jo ikke har behov for at søge rådgivning :D