Side 1 af 1

Har vi en chance ved §9?

: 24.06.2011 22:43:27
af dkpige87
Hej
Jeg er en dansk pige der på et udenlandsk ophold fandt mig en kiwi kæreste.
Han er i Dk på et working holiday visum som ender om en måned.
Vi satsede på arbejdsvisumet hvilket jeg nu kan se, efter at have læst lidt herinde, at det var håbløst fra starten. Vi havde ellers fundet en arbejdsgiver som med glæde ville beholde ham og hjalp os med at udfylde ansøgningen. Men ansøgningen kom tilbage med et negativt svar.
Jeg er nu ved at finde ud af om vi kan søge familiesammenføring efter §9 uden at være gift.
Jeg har aldrig haft gæld eller modtaget andre ydelser end SU.
Jeg lejer et sted på 65kvm så det skulle være plads nok.
Vi er begge over 24.
Med min kærestes working holiday ophold her i et år skulle der heller ikke være noget der mangler ved tilknytningskravet.
Han har taget noget gratis danskundervisning i 3mdr, 3 dage om ugen. Da han er langt fra skoletypen og derved lærer meget langsomt dansk, håber vi at de nye regler som træder i kraft 1. juli, indeholder forslaget om at OECD lande ikke skal bestå indvandringsprøven.

Så vidt jeg kan læse mig til får vi to problemer.
Jeg er lige startet i lærer og kan derfor ikke forsørge ham. Vil den gå igennem hvis vi vedlægger en ny kontrakt på arbejde, da hans tidligere arbejdsgiver stadig ønsker hans arbejdskraft?
Det sidste er at vi ikke har boet sammen i halvandet år, som er kravet, så vidt jeg kan læse. Vi har selvfølgelig boet sammen det sidste år hvor han har været i Dk. Halvdelen af den tid har vi dog boet hos mine forældre da ingen af os rigtig tjente penge, men vi havde samme adresse så det gælder vel? Så har vi boet hos hans forældre i 3 mdr, men det er der ingen beviser for, da jeg var der på turistvisum. Det samme med 2 mdr i Oz hvor vi mødtes. Vi har været kærester i over to år nu, men har desværre ikke kunnet være fysisk sammen i al den tid.

Har vi en chance for at komme igennem eller er de ekstra strikse fordi vi ikke er gift?

Re: Har vi en chance ved §9?

: 25.06.2011 06:22:32
af fundiver199
dkpige87 skrev:Jeg er nu ved at finde ud af om vi kan søge familiesammenføring efter §9 uden at være gift.
I vil næsten 100% sikkert få afslag, hvis I ikke gifter jer. Man skal være gift eller leve i et ægteskabslignende fast forhold. Og kriteriet for det sidste er som tommelfingerregel, at man har boet sammen uafbrudt de sidste 18-24 måneder.

Måske kan 15 eller 16 måneder også være nok, hvis man på anden vis har udtrykt en forpligtelse over for hinanden f.eks. ved at få et barn. Men det er jo heller ikke tilfældet for jer. I er derfor "kun" kærester, og så kan man ikke opnå familiesammenføring efter de danske regler.
dkpige87 skrev:Jeg har aldrig haft gæld eller modtaget andre ydelser end SU..
Fint. Så opfylder I forsørgelseskravet.
dkpige87 skrev:Jeg lejer et sted på 65kvm så det skulle være plads nok.
Når I kun er to, er det underordnet, hvor meget plads I har. 1 værelse er nok uanset hvor stort eller lille, det er. Men du skal råde over boligen i mindst 3 år på det tidspunkt, hvor I søger, og der må ikke være tale om en fremleje.
dkpige87 skrev:Vi er begge over 24.
Fint. Så kan din kæreste nøjes med at have 60 point i stedet for 120.
dkpige87 skrev:Med min kærestes working holiday ophold her i et år skulle der heller ikke være noget der mangler ved tilknytningskravet.
Jo der mangler stadig endnu et besøg i Danmark og deltagelse i en danskkursus jævnfør de nye regler, som træder i kraft 1. juli. Husk dog at tilknytningskravet bortfalder helt, hvis du har været dansk statsborger i mere end 28 år.
dkpige87 skrev:Han har taget noget gratis danskundervisning i 3mdr, 3 dage om ugen. Da han er langt fra skoletypen og derved lærer meget langsomt dansk, håber vi at de nye regler som træder i kraft 1. juli, indeholder forslaget om at OECD lande ikke skal bestå indvandringsprøven.
Ja det har Folketinget vedtaget.
dkpige87 skrev:Jeg er lige startet i lærer og kan derfor ikke forsørge ham. Vil den gå igennem hvis vi vedlægger en ny kontrakt på arbejde, da hans tidligere arbejdsgiver stadig ønsker hans arbejdskraft?
Hvis du aldrig har modtaget bistandshjælp, starthjælp eller revalidering, så opfylder I forsørgelseskravet. Størrelsen af din indtægt er underordnet.

PS. Husk at du også skal stille bankgaranti på 100.000 kroner og at der er et ansøgningsgebyr på 7.775 kroner.

Måske var det en ide at kigge lidt nærmere på "sverigesløsningen?"

http://www.aegteskabudengraenser.dk/jegvil/sverigeeu

http://www.aegteskabudengraenser.dk/jegvil/flyttedk

En anden mulighed kunne være, at din kæreste tog sig en "working holiday" i et andet land f.eks. Sverige. Så køber I jer da 12 måneders tid mere. Men han kan selvfølgelig ikke arbejde i Danmark så, han skal finde sig et job i det andet land. Det er også relativt nemt at få en regulær arbejdstilladelse i Sverige, læs mere om det her:

http://www.migrationsverket.se/info/Arbeta.html

Re: Har vi en chance ved §9?

: 25.06.2011 10:20:55
af fundiver199
PS. Hvis I skal nå at blive gift, før din kærestes working holiday visum udløber, så er I ved at have travlt. Din kæreste skal fremskaffe en civilstandsattest fra New Zealand, og I skal bestille tid til vielsen på rådhuset eller i kirken.

Måske er det mest realistisk at indstille jer på, at han rejser hjem, og så må I jo ses igen på et senere tidspunkt. Efter 3 måneder kan han komme på 90 dages almindeligt visumfrit turistophold, og så kan I jo evt. gifte jer der. Til den tid kan du så også have fundet et sted at bo i et andet EU/EØS-land, så han kan få ophold efter EU-reglerne i stedet for de danske regler. Eller I kan søge efter de danske regler, hvis du har 100.000 til en bankgaranti og så videre.

At bo sammen på New Zealand var jo også en indlysende mulighed for jer. De taler, så vidt jeg ved, engelsk, og det gør du vel også, så I får jo færre problemer med sproget, hvis I bosætter jer der.

Re: Har vi en chance ved §9?

: 26.06.2011 21:10:24
af dkpige87
Mange tak for dine svar.
Vi har instillet os på at han må rejse og tror vi vil vente med at se hinanden til jul på new zealand. Jeg ender nok med at korte min læretid i danmark ned og tage resten i new zealand. Jeg vil hellere til new zealand end til at flytte rundt i EU.
Vi havde bare håbet på at vi kunne få lov til at blive i danmark i et par år og derefter new zealand i et par år så vi fik indblik i om vi kan leve i hinandens lande før vi gifter os.
Det var godt lige at få på plads hvad vi ville mangle for at søge. Hvis vi bare er kærester mangler vi at skulle have boet sammen uafbrudt i 18 til 24 mdr og min kæreste skal have været i danmark en gang mere hvor han også skal deltage på et danskkursus.
Hvis vi gifter os er det kun det sidstnævnte som vi mangler.
Bankgarentien og gebyret kan vi godt finde.

Jeg har ledt på ny i danmarks hjemmeside men kan ikke finde noget der fortæller hvor lang tid et sådant visum vil gælde for hvis godtaget.