skaanebo skrev:Nej, de vil ikke gælde for jer. Derimod vil de gælde, når opholdstilladelsen skal fornyes efter typisk 2 år (højere gebyr) samt i forhold til at få permanent ophold.
Som skaanebo skriver, vil et par, som har fået eller får opholdstilladelse efter de nuværende regler, skulle betale det nye gebyr på 1.700 kroner, når opholdstilladen skal forlænges efter 2 år. Og igen efter 4 år og så videre. Og de skærpede regler for tidsubegrænset ophold, som blev vedtaget i foråret, de gælder også for alle, som ikke har fået tidsubegrænset ophold endnu, uanset hvornår de kom til Danmark.
Man skal derimod som hovedregel aldrig opfylde nye betingelser for at få en opholdstilladelse forlænget. Forlængelse handler kun om at kontrollere, at de oprindelige betingelser stadig er opfyldt.
Bemærk at jeg tager et lille forbehold her, hvilket skyldes at jeg ikke kender til alle detaljer i US administration, og måske kan der være nogle helt specielle tilfælde, hvor man vurderer det relevant at stille et krav, som ikke er stillet oprindeligt. Det vil så nok typisk være i situationer, hvor der er givet dispensation.
Men her er vi ude i noget juridisk langhåret noget, som højest berører nogle ganske få mennesker, og som man derfor ikke behøver bruge sin tid og energi på at interessere sig for, med mindre man er advokat og har disse mennesker som klienter.
Men man vil ikke ved en forlængelse pludselig skulle stille dobbelt bankgaranti eller udsættes for en ny pointvurdering eller andre morsomheder. Det tror jeg roligt man kan regne med.