Side 1 af 1
HJÆLP
: 18.11.2010 17:39:35
af Betterose
Hej alle sammen,- Jeg skal til at finde en elevplads her i dk til sommer hvilket betyder at jeg er bundet til dk i 2½ år ,- min forloved studere i Italien ( han er statsløspalæstinenser fra Libanon),- hvilket vil sige jeg ikke har mullighed for at flytte til sverige før om 2½ år

, vi forventer ellers at holde bryllup den 13-7-12, så tænkte jeg på er det muligt at jeg tager til sverige og bosætter mig der i cirka 3 måneder hvad der svare til min sommerferie og få ham der til,- og derefter flytter jeg tilbage til dk også kan han studere videre i italien og flytte til dk der i 2012 uden problemer ? Eller kan jeg få ham til dk her til sep via sverige , vil det så sige at han har ret til at studere gratis videre i dk? da det koster 100.000 kr pr år !
Hilsen den forvirrede pige .
Re: HJÆLP
: 18.11.2010 17:56:28
af fundiver199
Kan du ikke bare finde en elevplads i Københavnsområdet? Er det noget i vejen for det?
Re: HJÆLP
: 18.11.2010 18:10:07
af Betterose
jeg vil gerne bo her i århus da hele min familie og venner er her ,- men hvis jeg gøre det vil det sige at min forloved kan studere gratis i dk?
Re: HJÆLP
: 22.11.2010 13:23:47
af fundiver199
Din forlovede kan kun studere gratis i Danmark, hvis I følger denne plan:
1) Gifter jer
2) Flytter til et andet EU-land f.eks. Sverige
2) Flytter tilbage til Danmark
Alternativt skal I opfylde alle de nye krav om 120 point og skærpet tilknytning og 125.000 i banken og jeg skal give dig, skal jeg. Så "sverigemodellen" er noget mere realistisk.
Hvis du absolut vil blive i Jylland, så kan din forlovede få en selvstændig opholdstilladelse til at studere i Danmark. Men så skal han betale deltagergebyr og der er ingen SU at hente. Det er der heller ikke efter EU-reglerne, med mindre du selv arbejder i Danmark.
Re: HJÆLP
: 22.11.2010 15:16:22
af mh1
Hmmm,

hvis du først skal begynde på uddannelse til sommer, hvorfor så ikke prøve at få din kæreste til at finde et job til dig i Italien, så gifter i jer der og han søger om opholdskort som ægtefælle til en EU-borger (dig), og så flytter i til sommer til DK og bruger igen EU-reglerne?