Side 1 af 1

Opdatering!

: 15.08.2010 07:25:27
af ziglu5
Hej

Så kom endeligt kvitteringsbrevet d. 3. august hvor vi er havnet i 3 mdr. køen. De oplyser at vi skal have svar inden 7. september.
Samtidigt oplyser de os at vi er kommet i selvbetjeningskøen og de har alle oplysningerne. samme dag har min ex modtaget brev fra US at hun skal bekræfte samkvem med min søn. Hun har sendt det af sted næste dag. Er der nogen der kan tyde hvad det kan betyde (positiv eller negativ)? Det står på US hjemmeside at hvis man overhovet ikke opfylder kravene, kan man også havne i 3 mdr. køen.

Hilsen
Ziglu5

Re: Opdatering!

: 15.08.2010 08:27:23
af fundiver199
Ja om en sag er fuldt oplyst har ikke noget at gøre med, hvad afgørelsen må formodes at blive. Så det må I vente i op til cirka 3 uger endnu med at finde ud af.

Re: Opdatering!

: 15.08.2010 14:20:12
af ziglu5
Hej

Svaret fik jeg fra en af dine andre indlæg:


Særbørn kan jo give dispensation, så formentlig har I ikke noget at bekymre jer om.

Dispensation gives jo, fordi det ville være i strid med menneskerettighederne at give afslag. Så naturligvis dispenseres der fra alle krav, som ellers kunne give afslag. Ellers var det jo fuldstændig meningsløst at give dispensation.


Tak for hjælpen

Re: Opdatering!

: 15.08.2010 17:02:22
af tomat
Hej ziglu 5.

Almindelig nysgerrighed, hvis du vil oplyse hvornår i afleverede ansøgning til us.?? fordi min kone har også en ansøgning inde i øjeblikket, det kunne være spændende, hvor lang tid vi ca. skal vente på den første besked fra us,-- vi afleverde ansøgning d. 1. juli.

hilsen
tomat

Re: Opdatering!

: 15.08.2010 17:04:11
af mbp
vi indleverede ansøgningen den 17. juni, kvitteringen var dateret 4. august og afgørelsen den 6. august.

Re: Opdatering!

: 15.08.2010 17:23:38
af ziglu5
Hej

Ansøgningen var i deres hænde 7. juni 2010.

Hilsen