Side 1 af 1

FS ansøgnings-skema spørgsmål

: 01.08.2010 14:07:38
af plysgaard
Hej

Min kæreste, som er amerikansk statsborger, og jeg vil gerne giftes og FS'res. I den forbindelse sidder vi med det Skema fra US's hjemmeside som vi skal bruge til at ansøge.

Dertil har vi nogle spørgsmål:

(vi er begge 24 år, og jeg er født dansk statsborger)

Punkt 7.A Tilknytning til Danmark

Har du været uden for Danmark på ferieophold, besøgsophold eller lign. i KORTERE perioder end en måned? Hvis ja, bedes du oplyse perioder og lande


Skal man her også inkluderer rejser og besøg i Europæiske lande, for det er altså mange i mit tilfælde, og kan da slet ikke huske de præcise tidspunkter...???



Punkt 7.B beskæftigelse og uddannelse

Har du taget eller er du i gang med at tage en erhvervskompetencegivende uddannelse i Danmark?


en erhvervskompetencegivende uddannelse... hvad menes der med det???

Jeg er uddannet professionel pilot og har en taget en HTX før det... er det en erhvervskompetencegivende uddannelse?

Re: FS ansøgnings-skema spørgsmål

: 01.08.2010 14:23:01
af fundiver199
Ja i princippet skal du i 7a oplyse alle ferierejser, uanset hvilket land de er gået til. Det er rimelig fjollet, og for en person, som har rejst meget, er der jo overhovedet ikke plads til at skrive det hele på den smule plads, de har givet til formålet.

Du er i princippet forpligtet til at oplyse alt, men rejser, der ikke er stemplet i dit pas, kan jo aldrig bevises. Så ærlig talt, jeg ville ikke tage det så nøje, om jeg fik det hele med, eller om datoerne passede. Det vigtige må være at få rejserne til din ægtefælles hjemland med.

Ja en uddannelse som pilot er en erhvervskompetencegivende uddannelse, da den i sig selv giver adgang til jobs, som ikke alle kan søge. Det gør f.eks. en gymnasieuddannelse ikke, så gymnasiet er ikke en erhvervskompetencegivende uddannelse men en adgangsgivende og almendannende uddannelse.

Re: FS ansøgnings-skema spørgsmål

: 01.08.2010 15:44:23
af plysgaard
Mange tak for de gode svar!


Jeg har lige et ekstra spørgsmål:


Bilag 1: Udtalelse fra kommunen til brug for ægtefællesammenføring


Hvornår kan man tidligst sende den anmodning til sin kommune (i mit tilfælde er det nemlig 3 kommuner)

Jeg mener, kan jeg godt sende anmodningen til mine 2 tidligere bopælskommuner NU, selvom der måske går 2 måneder inden vi bliver gift og får sendt selve FS ansøgningen.

Re: FS ansøgnings-skema spørgsmål

: 01.08.2010 15:50:41
af fundiver199
Hmmm. Ja hvis du er fraflyttet de pågældende kommuner, så kan der vel ikke være noget i vejen for, at de allerede nu kan udstede erkæring for den periode, hvor du boede der. Erklæringen fra din bopælskommune skal derimod være "up to date", det siger vel egentlig sig selv.

Re: FS ansøgnings-skema spørgsmål

: 01.08.2010 15:52:25
af plysgaard
Endnu engang... jeg bukker og takker for svaret! :)