Side 1 af 1

hvornår skal FS afleveres, hvis vi ikke flytter sammen

: 05.02.2010 11:43:36
af Hermes2005
Mig og min forlovede skal giftes her snart og vi er lidt i tvivl om hvornår v skal udfylde papirerne om FS og aflevere dem.
Det er pga hun arbejder som au pair i norge og hun gerne vil hjælpe famlien til at finde en afløser før end hun flytter til dk.

Men skal vi så søge FS straks efter bryllup eller skal/kan vi vente til hun reelt flytter til dk senere på året?

Jeg går ud fra at de sidste løsning med at vente, og vi så indlevere papirerne den dag hun ankommer til dk for at bo her sammen med mig, ikke giver nogen problemer? eller?
Hun kommer selvfølgelig hertil inden hendes visa udløber

Re: hvornår skal FS afleveres, hvis vi ikke flytter sammen

: 05.02.2010 16:46:10
af fundiver199
Hvis din kæreste var au-pair i Danmark, så ville hendes opholdstilladelse bortfalde i samme øjeblik, hun gifter sig. Men tilsyneladende har nordmændene ikke noget krav om, at en au-pair skal være ugift:

http://www.udi.no/templates/Tema.aspx?id=2651#hvem

Det er derfor helt op til jer, hvornår I vil søge om familiesammenføring. Men jo før, I søger, jo før bliver den jo bevilget, så det ville da være utroligt fjollet at vente med at søge.

Der er ikke noget krav om, at man skal opholde sig i Danmark, medens ens ansøgning behandles. Tværtimod er det noget, som man allernådigst kan få lov til, og man kommer til at gå ledig rundt, da man hverken må arbejde eller begynde at deltage i integrationsprogrammet.

Så det er udelukkende en fordel, hvis man har noget fornuftigt at tage sig til i et andet land, medens ens ansøgning behandles. Dog skal ansøgningen jo helst nå at blive færdigbehandlet, inden hendes visum udløber, da hun i modsat fald bliver nødt til at rejse hjem og tilbringe resten af ventetiden der.

Så hvis I gifter jer mindre end cirka 4 måneder før, hendes visum udløber, så er det måske bedst, at hun afleverer sin ansøgning i Danmark og herefter bliver sammen med dig i stedet for at tage tilbage til Norge.

Jo hurtigere I får søgt, jo større er i øvrigt chancen for, at I når at blive familiesammenført, inden indvandringsprøven træder i kraft. Så det er endnu en grund til ikke at udsætte det længere end højest nødvendigt.

Re: hvornår skal FS afleveres, hvis vi ikke flytter sammen

: 05.02.2010 19:06:48
af Hermes2005
1000 tak. det var virkelig en stor hjælp. nu har vi lidt mere ro i sindet. tak for det

Re: hvornår skal FS afleveres, hvis vi ikke flytter sammen

: 05.02.2010 19:17:29
af Hermes2005
jeg har dog lige et tillægs spørgsmål.
Det er vel også muligt at vi engang lige efter bryllup afleverre FS papirerne sammen i dk når hun engang imellem er her. Vi ses jo ofte og så er det vel nemmere at aflevere dem sammen her og få at vide at alt er der osv. Selvom hun så tager tilbage til Norge for en tid.

Re: hvornår skal FS afleveres, hvis vi ikke flytter sammen

: 06.02.2010 08:04:53
af fundiver199
Ja det kan I sagtens gøre.

Re: hvornår skal FS afleveres, hvis vi ikke flytter sammen

: 06.02.2010 13:51:49
af Hermes2005
super. mange tak for svar igen. Det er dejligt med sådan en side her hvor man kan få lidt hjælp og andres synspunkter på tingene, da det kan forekomme en smule indviklet til tider