Side 1 af 1
Så kom den gode nyhed
: 06.01.2010 14:59:11
af AminaTariq
Ja idag kom postbudet med brev fra udlændningestyrelsen og sørme om vi ikke har fået godkendt fs
Ingen krav om noget specielt men bare en enkelt godkendelse og vi kan ihvertfald ikke klage over behnadlingstiden da vi afleverede ansøgningen den 26 november og modtog svaret idag den 6 januar
Jeg vil sige tak til jer alle som har brugt tid på at svare på min endeløse strøm af spørgsmål og mange ros til hele siden for uden den var vi nok ikke kommet så nemt igennem junglen.
Mvh Amina
Re: Så kom den gode nyhed
: 06.01.2010 16:07:37
af Kim P. Nyberg
Tillykke med det, og dejligt at se, at det er gået så stærkt, relativt set
Re: Så kom den gode nyhed
: 06.01.2010 16:39:08
af Joos
Wauw. Vi afleverede vores ansøgning 2 uger efter jeres, så jeg håber da at de har opretholdt arbejdstempoet!
Min kone og jeg er dog stadig kun 23 ½ år gamle, men ellers opfylder vist kravene.
Kan du fortælle mere om jeres sag? Vil da gerne høre om den minder lidt om vores... :/
Vh Joos
Re: Så kom den gode nyhed
: 06.01.2010 17:16:31
af AminaTariq
Joos:
Min mand er 33 år gammel, akademiker, job på den danske positiv liste, han er bosat i Sudan pt grundet hans arbejde men er oprindeligt jordaner.
Jeg er 30 år gammel, har særbarn i DK, studerende, opfylder boligkravet og naturligvis tilknytningskravet.
Vi har været gift siden januar 2008 og min søn og jeg har været bosat i Jordan og en lang periode men er kommet tilbage til DK september mdr. 2009.
Ja, hvad ellers. Tror vist det var det.
Vi indsendte billeder og kopier af mit pas så de kunne se os sammen og se at vi har været frem og tilbage til Jordan flere gange samt boet dernede og ved ikke om det har været medvirkende til et positivt udfald men det tror jeg nu det har.
Re: Så kom den gode nyhed
: 06.01.2010 17:45:49
af mariep
Tillykke med det

Det giver jo vi andre håb om, at det også kommer til at gå lidt tjept. Selvom man jo er nødt til at være forberedet på de 3 måneder.