ZB skrev:
Dette hjælper selvfølgelig stadig ikke noget på proformakravet som I skal gøre alt for at vedlægge beviser om at det er ægte kærlighed.
Juristerne hos US er ligeglad med kærlighed.
De kigger blot efter fakta og holder det op mod paragraferne.
Du kan høre den her radioudsendelse om Kærlighedspolitiet:
http://www.dr.dk/P1/Ultralyd/Udsendelse ... 154854.htm
De dokumenter du kan vedlægge er telefonregninger, hvor man kan se, du har ringet til ham i Tunesien. Flybiletter du har brugt til Tunesien og stempler i dit pas, der viser du har været i Tunesien. Hvis du har lejet noget bolig sammen med din mand, når du var i Tunesien, er det også godt at vedlægge dokumentation for det. Hvis I har skrevet breve sammen (papir, emails, Facebook oa.) kan du også bruge det.
Foto og evt. udtalelser fra fælles bekendte, venner, familie kan også bruges, men holder nok ikke alene. En dame der arbejder hos ministeriet fortalte, at de ikke anser det for noget særligt. Fordi de har set så mange, der snød med den slags. Men derfor skal det jo ikke holde os oprigtige mennesker tilbage for at forsyne dem med det.
Vi afleverede 13 breve fra venner, bekendte, familie. De var alle underskrevet og forsynet med adresser, telefonnumre og nogle endda med personnummer, så jeg tror, hvis det var endt med en retssag, så var ministeriet og US kommet til kort med de vidner, vi kunne stille. Men hedligvis "vandt vi", da vi fik genoptaget sagen og forsynede US med fakta.
