Opholds tilladelse / Familie sammenføring

Her kan du skrive om/søge information om få din ægtefælle / partner sammenført til Danmark efter de almindelige danske regler.

Redaktører: ZB, AUG Board

Besvar
thomsen
Indlæg: 5
Tilmeldt: 26.01.2009 12:45:57

Opholds tilladelse / Familie sammenføring

Indlæg af thomsen » 24.03.2009 22:07:28

Hej er der en der vil være sød at hjælpe mig med lidt info vedrørende Opholds tilladelse / Familie sammenføring.
jeg har taget min kæreste med hjem til Danmark på Ferie vi venter barn sammen og har nu efter at hun er kommen til Landet blevet enige om at vi gerne vil bosætte os her i stædet for at rejse til hendes hjæmland for at bosætte os der. vores problem ligger i at vi ved ikke om det er nødvendigt at blive gift for at opnå en opholds tilladelse og hvor lang tid før hendes visum udløber skal vi søge denne opholds tilladelse.! Påforhånd tusind tak
Thomsen

skaanebo
Indlæg: 12138
Tilmeldt: 09.06.2007 19:00:10

Indlæg af skaanebo » 24.03.2009 22:15:51

Jo, I skal være gift, medmindre I har boet sammen forinden i mindst 18 måneder, og ansøgningen skal indgives, inden visum udløber.

Besvar