Side 1 af 1

Forskellige ? efter opnåelse af FS.

: 22.01.2009 13:27:36
af rinarios
Kære Forum,

Har lidt forskellige spørgsmål, nu hvor min mand og jeg har fået FS. Jeg synes ikke jeg kan svar på disse nogle steder og håber nogle herinde kan være behjælpelig.

Da vi var til integrationssamtalen på kommunen før jul, fik vi papirer hvori der står at om 7 om kan min mand få permanent opholdstilladelse, han opfylder diverse krav.
Én af disse er at han skal have haft 2 år og 6 måneders fuldtidsarbejde i løbet af de 7 år, eller 5 års deltidsarbejde på 7 år.
Deltidsarbejde, hvordan regnes dette ud. Hvor mange timer er der tale om pr. uge, for at det er deltids.

Kan vi rejse ind og ud af Schengen området, som vi ønsker. Hvad hvis vi ønsker at besøge Peru (hvor min mand kommer fra). Skal vi så ansøge om et indrejse et eller andet til ham, for at han kan få lov til at vende tilbage til DK, og er det noget som tager lang tid.

Ved. integrationssamtalen fortalte de at efter 7 år kunne han få permanent ophold, men efter 9 år statsborgerskab. Hvori består egentlig forskellen.
Ved sidstnævnte er det at man vil kunne stemme og egentlig ikke så mange forskelle eller ...

Jeg takker på forhånd for svar.

Karina

: 22.01.2009 17:31:04
af fundiver199
Som dansk statsborger opnår man ret til at stemme ved folketingsvalg og kan desuden få udstedt et dansk pas. Det er nok de primære fordele. Foruden det psykologiske aspekt, at føle, at nu er man 100% accepteret af det land, som man bor i.

Jeg vil desuden tro, at dansk statsborgerskab kan være en fordel i.f.m. låneansøgninger og mange andre dagligsdags ting, men dette er straks sværere at dokumentere.

: 22.01.2009 17:34:46
af fundiver199
Med fast opholdstilladelse i Danmark vil din mand kunne rejse frit frem og tilbage mellem Peru og Danmark. Der skal ikke ansøges om noget som helst, fordi man f.eks. er bortrejst på ferie i en måned eller to, og herefter vender hjem igen.

Jeg mener at have hørt, at man højest må være bortrejst i 6 måneder ad gangen, men jeg kender ikke til disse regler i detaljer. Har faktisk selv spurgt om det i en anden tråd.

: 22.01.2009 17:56:26
af Mwaka1
så længe man har midlertidig opholdstilladelse må man maksimalt være væk fra danmark i 6 mdr - hvis man overskrider de 6 måneder frafalder opholdstilladelsen, og man må starte forfra på ansøgningen.

: 22.01.2009 18:16:34
af fundiver199
Det mente jeg nok. Ved du, om der også er regler for, hvor stor en del af tiden, man må være bortrejst? Altså f.eks. hvor mange måneder man samlet må være væk indenfor en 12 måneders periode?

Er det - som et ekstremt eksempel - ok at være bortrejst i 5½ måned, vende tilbage til Danmark, opholde sig i Danmark i 1 måned, og herefter være bortrejst i 5½ måned igen? Eller vil de danske myndigheder i den situation sige, at man ikke reelt er bosat i Danmark, og som følge heraf inddrage opholdstilladelsen?

: 23.01.2009 08:31:41
af Mwaka1
jeg er ikke sikker, men da vi selv står over for en lignende situation, vil jeg prøve at ringe til US i dag, for at få et svar.

: 23.01.2009 14:17:12
af rinarios
Hallo,

Tak for svar til fundiver og mwaka1.

Er der mon nogen som ved noget mht. det med at arbejde. Hvor mange timer skal et deltids arbejde være.

På forhånd tak.

Karina

: 27.01.2009 22:52:08
af manman
Se mere her omkring 'Hvis man rejser ud af Danmark':
http://www.nyidanmark.dk/da-dk/Ophold/h ... der_dk.htm

: 28.01.2009 11:54:50
af fundiver199
Som jeg læser det, er det alene længden af det enkelte udlandsophold, der har betydning. Sat på spidsen ser det altså ud til, at man kan bevare en opholdstilladelse i Danmark, hvis man blot lige er forbi og sige "hej" med højest 6 / 12 måneders mellemrum. Og så naturligvis bevarer sin folkeregisteradresse (og dermed skattepligt) i Danmark.