Side 1 af 1

Hvad gør man?

: 26.10.2008 00:11:06
af Jaaske
Heya alle

Håber det er det rigtige sted jeg skriver det her.
Jeg er 22 og min brasilianske kæreste er 26 og er i brasilien nu, vi kunne godt tænke os at bo i danmark så hun kan få opholdstilladelse her og bo sammen med mig. Men... hvor starter man? der er så mange regler og jeg er ikke blevet klogere af at læse aviser, tv-aviser osv. osv.

Min plan er at flytte til sverige i januar og arbejde der, så kommer hun og så søge om opholdstilladelse. Når hun har fået den flytter vi til Dk og søger familiesammenføring her. Men er det så enkelt? skal vi giftes først, bankgaranti, behøver man flytte til sverige, er jeg gammel nok?

Mit spørgsmål er: kan man nogen steder finde nogle konkrete "enkle" infomationer om hvordan man får en >ikke Eu borger< til Danmark for jeg er totalt forvirret og aner ikke hvor jeg skal starte! Så hvis nogen har erfaring med det vil jeg meget gene høre fra jer.

Mvh Jaaske

: 26.10.2008 07:51:48
af skaanebo
Det lyder som en god ide at gøre brug af EU-reglerne for at komme til Danmark, eftersom din kæreste er under 24 år.

For at gøre brug af EU-reglerne skal I dog enten være gift eller kunne dokumentere mindst 18 måneders samliv. Hvis I ikke ønsker at gifte jer, kan I flytte til Sverige efter Sveriges nationale regler, hvor der ikke er krav om ægteskab.

Og efter en periode i Sverige vil I frit kunne fllytte til Danmark i henhold til EU-reglerne, også selv om din kæreste stadig er under 24 år.

Der er intet om bankgaranti, når I gør brug af EU-regler.

Re: Hvad gør man?

: 26.10.2008 12:47:49
af fundiver199
Jaaske skrev:Min plan er at flytte til sverige i januar og arbejde der, så kommer hun og så søge om opholdstilladelse. Når hun har fået den flytter vi til Dk og søger familiesammenføring her. Men er det så enkelt? skal vi giftes først, bankgaranti, behøver man flytte til sverige, er jeg gammel nok?
Efter at den danske regering har bøjet sig for EU-kommissionens pres og nu overholder reglerne i EU`s Opholdsdirektiv, er det hverken nødvendigt, at du arbejder i Sverige, eller at din kæreste får opholdstilladelse i Sverige.

Du skal bare bo 10 uger i Sverige, og medens du bor der, skal hun slutte sig til dig, f.eks. på et turistvisum. Herefter har du samme ret til at flytte til Danmark og tage din kæreste med dig som du hele tiden har haft til f.eks. at flytte til Frankrig og tage din kæreste med dig.

De eneste krav, der kan stilles, er, at I skal være gift eller kunne dokumentere 18 måneders samliv, samt at du ikke er bistandsklient e.l. Så det hele er faktisk yderst simpelt nu, og der er bestemt ingen grund til at lade sig forvirre af "de mange regler". For der er faktisk stort set ingen regler, hvis blot du kommer ind under EU-reglerne. Hvilket altså alene kræver, at du i min. 10 uger bosætter dig i et andet EU-land end Danmark.

: 26.10.2008 13:38:43
af Jaaske
Tusind tak for de hurtige svar! Jeg vil straks gå igang med at søge bolig i sverige. Hvor i verden man bliver gift er vel underordnet bare papirerne på det er der! Så er jeg mere rolig. tak for hjælpen :)