Side 1 af 1

Integrationsydelse som familiesammenført

: 08.08.2017 20:56:42
af Sam_123
Kære ÆUG medlemmer
Min kone modtog et brev I dag fra jobcenter København med indkaldelse til samtale da hun nu er en del af integrationsprogrammet efter familiesammenføring

Der står at hvis hun udebliver går det ud over integrationsydelse.

Jeg har ikke været klar over at hun ville få det? Er det bare en generel skrivelse de har sendt ud?

Jeg er godt klar over at alle ydelser efter aktiv sociallov er forbudt for os begge hvis vi ønsker at forlænge vores opholdstilladelse. Er i integrationsydelse en del af dette?

På forhånd tak:)

Re: Integrationsydelse som familiesammenført

: 08.08.2017 23:29:53
af Calle2
Jeg vil bestemt tro, at man selv skal søge om det - lige som med kontanthjælp. For det ser ud til at være efter "Lov om aktiv socialpolitik".

En søgning på borger.dk på integrationsydelse giver dette i "Lovgivning":

Lovgivning

Lov om aktiv socialpolitik - Kapitel 4: Integrationsydelse, uddannelseshjælp og kontanthjælp (nyt vindue) Se satserne for integrationsydelse i tabel 6 i satsvejledningen af 30. november 2016 (nyt vindue) Orienteringsbrev om integrationsydelse til kommunerne (pdf)

Re: Integrationsydelse som familiesammenført

: 10.08.2017 15:38:31
af mh1
Det er uden tvivl et standardbrev. Man får IKKE automatisk ydelser efter aktivloven.