Side 1 af 1

Bo hos forældre = boligkrav opfyldt?

: 17.09.2008 13:44:10
af ttc
Jeg har forstået det således, at jeg opfylder boligkravet, når jeg bor hos mine forældre - og deres bolig er stor nok, er det rigtigt?

Skal jeg have en lejekontrakt af dem, eller skal jeg bare vedlægge deres skøde over boligen.

Tak for hjælpen og et godt forum :-)

: 17.09.2008 16:44:58
af fundiver199
Du opfylder ikke boligkravet, hvis du bor hos dine forældre. Du skal råde over en bolig, som er købt eller lejet i dit eget navn. Måske kan du opfylde boligkravet, hvis dine forældre lejer en del af deres hus ud til dig, og denne del af huset kan opfattes som en selvstændig bolig. Altså med egen indgang, eget køkken og bad o.s.v.

Find et job i et andet EU-land end Danmark og bo der i mindst 10 uger. Så er I ude over alt det her pjat med de danske regler og kan søge efter EU-reglerne i stedet.

: 18.09.2008 15:28:26
af ttc
Til orientering:

Jeg har netop modtaget denne besked fra udlændingestyrelsen:

[i]Det er således en betingelse, at man kan fremvise eksempelvis en lejekontrakt, hvoraf fremgår, at lejemålet er tidsubegrænset eller har en varighed på mindst 3 år fra ansøgningsdatoen. [u]Om man bor til leje hos sine forældre har i den sammenhæng ingen betydning, så længe der er indgået en egentlig lejekontrakt.[/u] [/i]

Desuden har jeg læst lidt mere her på ÆUG´s hjemmeside, som siger:

[i]For at opnå familiesammenføring skal du råde over en passende bolig. Der er 2 måder at opfylde kravet på. Der skal enten være 1 rum pr 2 personer eller 20 m2 pr person. Man kan altså godt som par bo på 1 værelse også selvom selvom rummet er under 40 m2. Man kan også bo på på et værelse flere mennesker, men så skal der være 20 m2 pr person.[u]Det er ikke et krav til adgang til køkken og bad[/u].[/i]

Så det burde altså være helt i orden for mig :-)

: 18.09.2008 20:07:59
af fundiver199
Ja det lyder sådan. Stadig bør du dog overveje, om ikke du vil tage vejen via et andet EU-land end Danmark. 10 ugers arbejde og ophold i et andet EU-land end Danmark vil ikke alene fritage jer for boligkravet, men også for bankgarantien. Og ikke mindst vil din ægtefælle være meget bedre stillet, hvis du dør, hvis du bliver syg eller hvis I bliver skilt. Og endelig vil I kun skulle søge om opholdstilladelse 2 gange, nemlig når din ægtefælle kommer til landet, og igen efter 5 år, hvor han/hun kan få en permanent opholdstilladelse.

Hvis I søger efter de danske regler, skal I søge mindst 4 gange, nemlig når din ægtefælle kommer til landet, igen efter 2 år, igen efter 4 år og igen efter 7 år, der som hovedregel er det tidligste tidspunkt, hvor din ægtefælle kan få en permanent opholdstilladelse.

Opfylder din ægtefælle ikke de ret vidtgående krav, der er til at få en sådan, skal I fortsætte med at søge om midlertidige opholdstilladelser efter 9 år, efter 11 år, efter 13 år.... ja lige indtil din ægtefælle dør. Eller du dør og din ægtefælle følgelig bliver udvist.....

EU løsning og SU

: 04.10.2008 12:10:46
af Cal123
Fundiver199 nævner nogle klare fordele ved EU løsningen. Men er der også ulemper? Får man f.eks. mulighed for SU med denne løsning?