Side 1 af 1

SU lån og forlængelse af opholdstilladelse

: 30.05.2017 11:29:54
af lowas
Hej Alle,

Min kone læser VUC og har i den forbindelse modtaget SU. Hun ville gerne spare lidt op til en ferie, og tog en SU lån i 2016 ligesom mange andre af hendes veninder som også har midlertidig opholdstilladelse. Hun skal første starte tilbagebetalingen om 2 år.

Jeg mener ikke det er et problem at få SU lån, men damen hos US sagde det var noget de ville vurdere? Så jeg blev lidt tvivlsom der. Nu er jeg klar til at tilbagebetale det hele i dag. Men føler stadig jeg bliver røvrendt.

Er det er problem for forlængelse af midlertidig opholdstilladelse?

PS: Beløbet er sølle 36000kr

Mange venlige hilnser

Re: SU lån og forlængelse af opholdstilladelse

: 30.05.2017 21:40:50
af mh1
Det er ikke 'forfalden gæld til det offentlige'. Forfalden gæld er gæld, som skulle have været betalt, men ikke er blevet det.

Jeg mistænker, at nogle af de 'damer' som man får i røret, når man ringer til US NYDER at forvirre folk og gøre dem unødigt ængstelige.

https://www.nyidanmark.dk/da-dk/Ophold/ ... ntlige.htm

Re: SU lån og forlængelse af opholdstilladelse

: 01.06.2017 11:29:41
af lowas
Mange tak for svar.