Side 1 af 1

Nye regler?

: 10.08.2008 21:43:55
af Tyrkeren
Hej..

Jeg har hørt der kommer nye regler ang.familiesamføring.. Kan det passe?

Noget med at det er en meget streng regel med 24 års. alderen osv. Så de skal gøre det lettere at blive familiesamført..

Er der andre der har hørt det udover mig..

: 11.08.2008 11:41:47
af fundiver199
Jeg tror, du skal nøjes med at indsamle information på Ny i Danmarks hjemmeside samt her på ÆUG´s forum. Hvis du render rundt og snakker med alle mulige mennesker, så får du en masse løs information, som kun vil gøre dig forvirret.

..

: 12.08.2008 11:39:06
af Tyrkeren
Jeg har hørt det fra radion og læst det på nettet.. Jeg tror ikke det er helt rigtig hvad der bliver sagt her..

: 12.08.2008 11:54:17
af skaanebo
Det er et par af oppositionspartierne, der i medierne har luftet tanker om nye regler, men de har jo ikke flertal og kan derfor ikke gennemføre dem.

Re: ..

: 12.08.2008 19:43:47
af fundiver199
Tyrkeren skrev:Jeg har hørt det fra radion og læst det på nettet.. Jeg tror ikke det er helt rigtig hvad der bliver sagt her..
Undskyld jeg siger det, men de to steder, hvor man kender mest til reglerne for familiesammenføring, det er i Udlændingeservice samt her i ÆUG. Journalister i diverse medier samt de fleste politikere halter langt bagefter, da de jo også skal vide noget om alle mulige andre emner.

Men hvis du ikke vil lytte til den fremmeste sagkundskab på området, så er det da op til dig.

: 13.08.2008 11:50:32
af fundiver199
Det har heller ingen betydning for dig, om der evt. engang i fremtiden bliver ændret på 24-års reglen eller tilknytningskravet, som dele af oppositionen i Danmark gerne vil.

Dit problem er, at du ikke lever op til forsørgelseskravet, fordi du er på bistandshjælp. Der er ingen udsigt til, at der bliver ændret på forsørgelseskravet, og forsørgelseskravet gælder også, hvis man søger i Danmark efter EU-reglerne.

Dine realistiske muligheder er derfor enten at finde et job og vente 12 måneder med at søge, eller at flytte til Sverige. Når du først er flyttet til Sverige er det faktisk muligt at søge efter de nationale svenske regler, også selvom du får hjælp fra den svenske stat. Svenskerne har dog også talt om at indføre et forsørgelseskrav, så her kan det godt være, at du måske skal skynde dig lidt, så I kan nå at komme ind under de nuværende svenske regler. Hvis det er det, du gerne vil.

Jeg beklager, hvis jeg lød lidt "sur" i mit forrige svar til dig. Men jeg har faktisk brugt meget tid på at forsøge at hjælpe dig, og så er det altså lidt irriterende at læse, at du "ikke tror det er rigtigt, hvad vi skriver her", fordi du har hørt èt eller andet i radioen.

..

: 13.08.2008 14:05:20
af Tyrkeren
Nej nej.. Det var mig der måske var lidt sur dengang jeg skrev det.. Det må i meget undeskylde... De er rigtig det du siger med at det rammer ikke mig hvis aldersgrænsen falder fordi jeg er over 24.. Det jeg er mest bekymret over er at jeg skal søge om flexjob ang. mit helbred. Det er derfor jeg er på kontanthjælp lige nu fordi de skal se hvor meget jeg magter at arbejde.. Så jeg kan ikke rigtig komme igang med at søge job da min ansøgning ikke er færdig i nu.. Så jeg håber ikke at når jeg skal til at søge FM, for at vide at det kan jeg ikke fordi jeg er på flexjob. Det er mest det jeg vil ha svar på så jeg kan komme videre.. Jeg kunne ikke rigtig få det ønskede svar hos US, så jeg må vente til jeg bliver gift næste år...

Lige en sidste ting.. Når de siger man tjæne sine egen penge ( uden hjælp ).. Dem som har heldbrends problemer de kan jo ikke gøre for at de ikke magter arbejde. Så man kan måske fo lidt hjælp der..

:roll:

: 13.08.2008 14:23:41
af SraPacheco
Hej!
Fleksjob hører desværre ind under lov om aktiv socialpolitik og er en af de ydelser du ikke må have modtaget i de sidste 12 måneder ligesom kontanthjælp også er det. Så det kan desværre godt blive et problem for dig at få FS som din arbejdsmæssige situation ser ud i øjeblikket.
Du har ret i at du ikke kan gøre for at du ikke er rask og derfor ikke kan have et almindeligt arbejde, men jeg tror desværre ikke at der er nogen mulighed for dispensation fra forsørgelseskravet af den grund.
:(

: 13.08.2008 14:44:56
af fundiver199
SraPachero har desværre ret. Hvis du af helbredsmæssige grunde ikke er i stand til at passe et almindeligt ustøttet job af èn eller anden art, så kan du desværre ikke få din mand til Danmark.

Dog kan du få ham herop, hvis du begynder at tage en uddannelse i stedet for at arbejde. Men det kræver selvfølgelig, at helbredet er godt nok til både at tage uddannelsen og også til at passe det arbejde, som den så leder frem til bagefter.

Ellers kan du som tidligere skrevet overveje at flytte til Sverige. Der har de (endnu) ikke indført noget forsørgelseskrav, så der kan man godt få sin ægtefælle til landet, selvom man er syg og derfor ikke kan arbejde.

Efter et vist antal år i Sverige kan din mand søge om svensk statsborgerskab, og når han får det, så kan I begge to flytte til Danmark, uanset hvordan jeres helbred og øvrige situation er til den tid.

Statsborgere i de nordiske lande har nemlig en helt fri ret til at bo i det af landene, de har lyst til. Dette er en ordning, som er endnu ældre end Danmarks EU-medlemsskab.

..

: 13.08.2008 21:25:51
af Tyrkeren
Det er underligt.. Hvad så hvis man er førtidspension kan man heller ik der... Og hvad hvis jeg har flexjob kan jeg godt rejse til sverige og søge FM der selvom jeg er på flexjob..?

: 14.08.2008 06:29:26
af skaanebo
Ja, hvis du kigger i det underforum, der hedder "Sveriges- og Slesvig-løsningen (EU)" finder du mere information om at søge familiesammenføring i Sverige - her stilles der indtil videre ingen økonomiske krav til parret, hvis man søger efter Sveriges nationale regler for familiesammenføring - men bemærk, at politikerne snart skal se på et forslag om at ændre dette, så den mulighed eksisterer formentlig kun indtil årsskiftet