Side 1 af 1

To spørgsmål - Ægtefællesammenføring: boligkrav, visum og karanstid

: 29.01.2017 23:17:35
af Weygan
Hej ÆUG, jeg har to spørgsmål i forbindelse med at blive gift til sommer, her i Danmark hos kommunen, og vi næsten lige efter vil tage til US og søge om ægtefællesammenføring.

Jeg har ringet og talt med US, men deres svar på telefonen virkede mere som om, at de ikke selv var helt klar over, hvordan reglerne var - deres fortvivlelse gjorde mig mere i tvivl, desværre. De gav mig dog et svar til sidst, som de mente var det rigtige - men dog stadig lød usikre. Jeg skriver deres svar med her, til hvert af spørgsmålene.

1 - Min bror bor på nuværende tidspunkt hos mig. Må han godt bo hos mig, når vi indelevere vores ansøgning om ægtefællesammenføring?

Jeg bor i en 2-værelses leje-lejelighed på 77 kvm. Der er én hovedindgang, ind til entre som køkkenet er en del af, samt adgang til badeværelset. Soveværelset (som min bror opholder sig på, som hans, mens han bor her) er i den ene ende. Stuen (som jeg bruger til at opholde mig på) er i den anden ende.

På US hjemmeside https://www.nyidanmark.dk/da-dk/ophold/ ... igkrav.htm, skriver de følgende, til boligkravet, som jeg har bidt mig fast ved:

- En selvstændig bolig er en bolig, der har selvstændig indgang og fremstår som en enhed. Det er ikke en betingelse, at boligen har eget køkken eller toilet.
- At råde over en selvstændig bolig betyder, at den herboende ægtefælle skal eje, leje, fremleje, eller være andelshaver eller anpartshaver af en selvstændig bolig.
- Varigheden af lejekontrakten eller fremlejekontrakten enten være tidsubegrænset eller være på mindst 1½ år fra den dato, hvor ansøgning om opholdstilladelse bliver indgivet.
- Boligen skal have en rimelig størrelse. Det vil sige, at når familiesammenføringen er gennemført må der højst bo 2 personer pr. beboelsesrum i boligen, eller
boligens areal skal være på mindst 20 m2 pr. person.

Som jeg læser det, så opfylder vi jo kravet. Jeg er lejeren, så jeg råder vel over en selvstændig bolig (har egen indgang). Min kontrakt skal fonyes, hvilket min udlejer har sagt, at vi gør, når vi kommer tættere på (tjek). Vi bor på nuværende tidspunkt to personer. Når vi søger om ægtefællesammenføring, så vil vi være 3 personer (og med kravet om 20+20+20 = 60 kvm) har vi stadig 17 kvm i overskud jf. det krav, der stilles.

I FØLGE US: Så gælder boligkravet kun for dem, som man skal familiesammenføres med. Den herboende ansøger må IKKE have venner, familie, kollegaer eller lign boende hos sig i én og samme lejlighed, hvor man ikke har hver sin seperate indgang og er opdelt fra hinanden. Boligkravet om, hvor mange kvm man må bo inden for siger US kun har betydning for, hvor stor en familie man vil sammenføre - fx, må vi efter familiesammenføringen ikke være 2 voksne og 3 børn, da det vil kræve vi har enten 3 værelser eller 100 kvm (20*5 = 100). Vi ville godt kunne være 2 voksne og 2 børn, da vi til trods for kun at have 77 kvm, stadig kun er to personer, per beboelsesrum. DERFOR mener den rare dame jeg talte med på telefonen ikke, at jeg må have min bror boende hos mig, når vi vil ægtefællesammenføre min kommende-kone til Danmark.

Er der nogen her, som har en erfaring omrking dette, og kan be- eller afkræfte dette? Normalt ville jeg bare helt acceptere det, men da den ansatte ikke var helt sikker i starten, og måden jeg selv læser deres krav på, bliver jeg nødt til at forhøre mig andre steder, erfaringsmæssigt. Men jeg ville nok ikke turde andet end at bede ham flytte ud til den tid, simpelthen fordi vi ikke vil have afslag af den årsag.


2. - Under ægtefællesammenføring vil vi gerne modtage processuelt ophold. Hvis vi får aflsag, kan vi rissikere en karasntid på 3-5 år.

Under telefonsamtalen spurgte jeg ind til karanstid, da jeg havde læst et mere kort indslag om det her på ÆUG. US fortalte mig, at når vi bliver gift, vil hun befinde sig i Danmark lovligt på et turistvisum (op til 90 dage). Dette er helt i orden, og vi vil uden problemer kunne få et processuelt ophold, der gør, at hun må opholde sig i Danmark, mens sagen bliver behandlet. Hun må sågar få tilladelse til at forlade Danmark i 90 dage ad gangen, blot hun rejser retur til Danmark igen, inden de 90 dage udløber. Dette kan hun få faktisk så mange gange hun vil. Vi planlægger, at hun skal til Tyrkiet to gange, i forbindelse med at vi skal holde et større fejring af brylluppet i Tyrkiet, når vi når sommeren 2018. Det er fint, og intet problem.

Jeg får dog en lidt overraskende og uhyggelig besked af den ansatte hos US: "Hvis I får afslag på familiesammenføringen, så vil din kone meget vel kunne få forbud mod at indrejse i Danmark i 3-5 år. Altså en karanstid. Dette fordi, at hun ved afslag vil have overskredet sit visum, og derfor har opholdt sig ulovligt i Danmark.

Det forstår jeg ikke helt, hvordan kan redegøres. Jeg vil jo i mit naive sind mene, at hun jo netop får tilladelse til at opholde sig i Danmark under et processuelt ophold, som udlændingestyrrelsen jo har givet hende. Hvordan kan det tolkes som ulovligt ophold i Danmark - selvom hendes visum ganske rigtigt udløber i mellemtiden, da det jo kun varer i 90 dage. Hele sagen kunne meget vel tager 12 måneder at behandle, fik jeg også af vide, hvilket bare er sådan det er.

Nogen der har erfaring heromkring. Skal vi gå og frygte, at fordi hun får processuelt ophold, og gerne må være i Danmark mens sagen behandles, så kan vi rissikere at hun faktisk bliver udvist fra Danmark med en karanstid? Jeg ville jo antage, at ved afslag ville hun få en dato, som hun senest skal være rejst tilbage til Tyrkiet forinden. Men det lød det ikke på den ansatte, som om.

Hun sagde godt nok: "karanstid er ikke noget vi uddeler i flæng, men det skal du vide, at hun kan få, da hendes visum vil være udløbet".


Jeg håber, at nogen herinde kan hjælpe med at kaste lys over det. Jeg har sendt US en e-mail via deres onlineformular, men efter 14 dage, har de stadig ikke svaret sort på hvidt.

På forhånd,
Rigtige mange tak for at have læst ovenstående! :D

Re: To spørgsmål - Ægtefællesammenføring: boligkrav, visum og karanstid

: 30.01.2017 07:26:25
af mh1
Der er en bruger her, som fik afslag på fs, selv om han var lejer på tidsubegrænset kontrakt og havde en treværelses, hvor han selv benyttede to værelser, men lejede et ud til en studerende. Jeg ville i dit sted bede din bror om at finde noget andet (og da også fordi det nok for et nygift par ikke er særligt bekvemt at ikke have en så lille lejlighed for sig selv).

Mht det processuelle forhold, så behøver du ikke frygte afslag og evt. karenstid, hvis du har tjekket at I opfylder alle krav. Selv hvis det bliver afslag, får man ikke nødvendigvis samtidig karenstid og/eller indrejseforbud.

Her kan du læse, hvad der gælder mht. evt. afslag og karens:
https://www.nyidanmark.dk/da-dk/Ophold/ ... erelse.htm

Re: To spørgsmål - Ægtefællesammenføring: boligkrav, visum og karanstid

: 01.02.2017 19:17:22
af Weygan
Hej mh, mange tak for svaret.

Mht. boligkravet:
Sagen for os er lidt anderledes. Hun rejser tilbage til Tyrkiet med sin mor (der er med i Danmark på visum i 2-3 måneder). Hun vil så blive hos sin familie i 3 måneder, og fejre nytår med dem, før hun kommer tilbage hertil i 3 måneder yderligere. Hun vil så tage tilbage til Tyrkiet igen, for at deltage i forberedelser til en stor fejring af brylluppet, efter Tyrkisk tradition :-) -- Derfor kunne det være relevant for min bror netop at bo hos mig i længere tid. Dog, da jeg er meget i tvivl om det kan have alvorlige konsekvenser, så må valget desværre falde på, at han må flytte over hos mine forældre, indtil han får tilbudt en lejlighed selv - Vi krydser fingre for, at han får fundet en hurtigst muligt, også for hans skyld.

På grund af ovenstående og frygten for karanstid, har vi overvejet mulighederne i, blot at søge om et nyt visum igen efter nytår. I stedet for processuelt ophold - selvom vi ville foretrække processuelt ophold pga. til Juni/Juli 2018, at hun så vil kunne blive hos mig i Danmark, indtil sagen er færdigbehandlet.

Mvh. karanstid:

Jeg læste på deres hjemmeside at:

"vis man får afslag på sin ansøgning, og man ikke har lov til at opholde sig i Danmark på et andet grundlag, får man en udrejsefrist, dvs. man bliver bedt om at forlade Danmark inden et bestemt tidspunkt. Efter dette tidspunkt opholder man sig ulovligt i Danmark. Hvis man ikke udrejser i overensstemmelse med sin udrejsefrist, risikerer man at blive udvist med indrejseforbud. Hvis man bliver udvist af Danmark, betyder det, at man får forbud mod at indrejse i alle EU- og Schengenlandene, herunder Danmark, i op til 2 år. Hvis man bliver udvist af Danmark, kan man blive udsendt tvangsmæssigt af Danmark af politiet."

Forstår jeg det rigtigt, at vi på ingen måde kan få karanstid, så længe at hun udrejser efter afslaget, inden den dato, som bliver angivet. Hun vil stadig opholde sig lovligt i Danmark, indtil den dato?

Endnu en gang, mange tak for læsningen og svaret!

Re: To spørgsmål - Ægtefællesammenføring: boligkrav, visum og karanstid

: 02.02.2017 08:04:01
af mh1
Indrejseforbud og karens er ikke det samme, selvom karens også betyder at man i en periode ikke kan få visum.

Karens er for Schengenvisum. Hvis man KUN har karens, kan man godt i visse tilfælde få et nationalt begrænset visum, fx hvis man får fs, fordi man nu opfylder krav man ikke gjorde før, fx er blevet gammel nok, eller har fået en stor nok bolig. Man vil så være nødt til at rejse direkte til DK fra et land udenfor Schengenområdet.

Hvis man har indrejseforbud får man helt sikkert ikke fs, og dermed ikke nogen form for visum.

Hvis man efter afslag på fs går under jorden og forsøger at blive i DK i længere tid, får man indrejseforbud, hvis man bliver fundet og anholdt. Hvis man pænt rejser ud på seneste udrejsedag, kan man i reglen godt få visum senere. Det afhænger dog af, om man har søgt i ærlig overbevisning om at man kunne få fs, eller har søgt vel vidende at man ikke kunne. I sidste tilfælde risikerer man det strengere indrejseforbud.

Re: To spørgsmål - Ægtefællesammenføring: boligkrav, visum og karanstid

: 05.02.2017 17:14:09
af Weygan
Ok. Mange tak mh for svaret.

Jeg tror desværre vi må fravælge processuelt ophold, da det vel må tolkes bedre, i tilfælde af at vi efter 12 måneders sagsbehandling fik afslag, og hun dermed kan rissikerer ikke at må få lov til at komme til Danmark i 3-5 år - fordi Visum jo uundgåeligt var udløbet, i mens hun havde processuelt ophold.

Vi må nok bare søge om Visum to gange, mens hele processen finder sted, og håbe på det bedste.

Jeg tror IKKE vi får afslag. Jeg kan simpelthen ikke se, hvad det skulle gives på baggrund af. Men det kán jo ske, selvom man på det kraftigste mener, man har det hele i orden.

- Er der nogen erfaringer med, at kunne få visum, mens man er under sagsbehandling for ægtefællesammeføring. 3 måneder ad gangen. Det burde vel kunne lade sig gøre?

Re: To spørgsmål - Ægtefællesammenføring: boligkrav, visum og karanstid

: 05.02.2017 19:57:03
af mh1
Jeg tror du ser spøgelser - det er altså ikke sådan at US sidder og spiller terning om hvem der kan få fs.

Hvis I opfylder alle krav, så er servicemålet i øvrigt 5 mdr. da jeres sag umiddelbart ser ud til ikke at være kompliceret (det er den bl.a. hvis man søger om dispensation), og der er jo altså tusindvis af andre, som har benyttet sig af muligheden for at få processuelt ophold uden at være rendt ind i problemer af den grund. I øvrigt er det processuelle ophold ikke noget man søger om, det får man automatisk hvis ens ansøgning tages under behandling. Man kan så naturligvis vælge at rejse ud på den 90-sindstyvende dag efter sin indrejse alligevel.

I skal være opmærksomme på at det IKKE er særlig let at få visum under sagsbehandlingstiden. For det første skal man have været uden af DK/Schengen 90 dage, og for det andet skal ens sag være så langt i behandlingsfasen at US har tjekket at ægteskabet er reelt, og hverken pro-forma eller tvangsægteskab. Dette sker i reglen ganske tæt på at sagen afsluttes med en afgørelse. Din idé med at din kone skal futte frem og tilbage er altså ikke nødvendigvis gangbar.

Re: To spørgsmål - Ægtefællesammenføring: boligkrav, visum og karanstid

: 07.02.2017 21:57:59
af Weygan
Hej mh,

Tak for svarene. Det er egentlig utroligt, hvor anderledes/forkert jeg føler mig vejledt af at have kontaktet US telefonisk..

Hos US var svarene nemlig:
- Du kan forvente minimum 12 måneders behandlingstid, fra I indgiver ansøgningen om ægtefællesammenføring.
- Der er mulighed for at I kan få prcoessuelt ophold. (ordet mulighed)..
- Vær opmærksom på, at der er en chance for at hun får forbud mod at indrejse til danmark i 3-5, hvis I får et afslag på ægtefællesammenføringen på grund af hun har overskredet sit visum.

Jeg har jo desværre kun kunne forholde mig til, hvad jeg får af vide af dem. Din præcise måde at besvare på, må man sige at have overbevist mig om, at vi måske ikke behøver at lægge mere i det - uanset hvad vi fik af vide af den ansatte hos US.

5 måneders sagsbehandlingstid, det ville da være absolut fabelagtigt. Men man kan så sige, at ved hun siger 12 måneder til mig som et minimum, så vil man jo kun blive positivt overrasket, hvis man får svar før. Så på den måde, har hun ikke fejloplyst mig.

Du har formået at besvare de spørgsmål, som jeg gik fra US med og enten var forvirret omkring, eller manglede et svar på. Det skal du vide, at jeg sætter pris på. Tak fordi du har taget dig tid til at læse de lange posts, og besvaret så præcist som du har!

Beklager hvis det lød lidt halv-desperat. Men det er absolut nogle livsændrende afgørelser, som bliver taget hos US, og af så stor betydning, at man gerne vil være sikker i sin sag. Tak mh.

Re: To spørgsmål - Ægtefællesammenføring: boligkrav, visum og karanstid

: 08.02.2017 12:52:08
af mh1
US oplyser selv på hjemmesiden, at servicemålet er 5 mdr. i ukomplicerede sager.

Men OK, der skal ikke så meget til, før sager anses for komplicerede, bl.a. derfor er rådet at din bror finder et andet sted at bo, for en tredje person i lejligheden ville givet få jeres sag til at lande i krybesporet.

Men hvis alt er klart: alder (min. 24 år), bolig, tilknytning, reelt ægteskab (I er ikke beslægtede, end ikke jeres forældre er beslægtede, og I er nogenlunde jævnaldrende), ingen forfalden gæld til det offentlige (gæld som skulle have været betalt, men ikke er) og ingen kontanthjælp indenfor de seneste 3 år, ingen tidligere ægtefælle, som du har begået vold mod, så kan sagen klares ved første gennemgang, dvs. når sagsbehandleren om ca. 5 mdr. når frem til den. Så må man bare krydse fingre for at sagsbehandleren ikke bliver langtidssyg, skal på orlov eller ferie, lige før han/hun når så langt.

Re: To spørgsmål - Ægtefællesammenføring: boligkrav, visum og karanstid

: 08.02.2017 21:27:44
af Weygan
Du har besvaret alt hvad jeg havde at spørge om, og hjulpet enormt meget. Tusind tak for den tid du har taget dig til at læse og besvare så fyldestgørende, mh! Tusind tak, også på vegne af min kommende kone! Mange tak mh!