Side 1 af 1

Hvor står vores chancer for ægtefællesammenføring danske regler?

: 25.08.2016 10:19:12
af Gorm
Hej, jeg vil gerne høre jeres mening om hvor store vores chancer er for ægtefællesammenføring under danske regler. Her vores situation:

Dansk mand, brasiliansk hustru. Gift i 2003 (i danmark). Har boet sammen i Tyskland indtil 2011 og i Brasilien fra 2011 - 2016 og flyttede til Danmark i januar 16. Vi bor sammen og har 3 fælles børn, 9, 12, 13 år som alle 3 er danske (og brasilianske) statsborgere. Børnene går normalt i skole i danmark. Vi har lejekontrakt i almennyttigt. Dansk mand fik integrationsydelse fra januar til juli men er nu arbejdstager.

P.S. Vi har søgt om Ægtefællesammenføring via EU reglerne da vi har boet som familie i Tyskland, men de var meget klare inde på Statsforvaltningen at de højst sandsynligt vil give afslag, da vi rejste til Brasilien inden vi rejste til Danmark.

Hvis vi søger om Ægtefællesammenføring udfra danske regler, hvor store er vores chancer?

Gorm

Re: Hvor står vores chancer for ægtefællesammenføring danske regler?

: 25.08.2016 10:40:02
af mh1
Ikke gode, pga. at du har modtaget en 'forbudt' ydelse. Når I tidligere har boet i Brasilien, vil det være svært for myndighederne at se, hvorfor I ikke kan gøre det igen. Hvis du kan flytte til Tyskland igen (eller andet EU-land), vil I derimod kunne bruge EU-reglerne, hvor det er ligemeget med perioden på integrationsydelse.