Side 1 af 1
ægteskab/sammenføring
: 21.08.2016 00:32:28
af Hussein
hej
jeg har mødt en syrisk kvinde som er 27 år og jeg er selv 35 år som jeg gerne vil hente til danmark, vi vil gerne forloves/giftes, men hvordan kan jeg hente hende til Danmark, har kigget lidt på reglerne for ægtefælle sammenføring, men det er er så forivrende
Jeg er selv fra libanon, og har boet i dk i 28 år og har altid arbejdet eller studeret, men er i øjeblikket på dagpenge, mens jeg er i gang med en uddannelse
Re: ægteskab/sammenføring
: 21.08.2016 09:34:09
af Calle2
Er det på denne side, du har læst om FS?
https://www.nyidanmark.dk/da-dk/Ophold/ ... aeller.htm
Er du flygtet fra Libanon? Og har stadig flygtningestatus? For så er reglerne anderledes end de normale, så vidt jeg har forstået (har ikke sat mig ind i hvordan, da det ikke har været relevant for mig).
Det er svært at forstå inde på siden - jeg har læst det samme mange gange, for at finde ud af, hvor jeg passede ind i det hele.
Re: ægteskab/sammenføring
: 21.08.2016 12:45:12
af Hussein
hej calle
ja jeg er flygtet fra libanon sammen med min familie (forældre og søskende) i sidst i 80érne, ved ikke om jeg stadig har flygtningestatus, da jeg ikke har noget tilhørsforhold i libanon, men vil lige også sige at jeg er kurder og ikke libaneser fra libanon. jeg har dansk statsborgerskab.
og ja det er den link
https://www.nyidanmark.dk/da-dk/Ophold/ ... aeller.htm jeg havde kigget på.det er er især den del om selvforsørgelse jeg er tvivl om, hvor længe skal man forsørge sin kommende ægtefælle havde hørt at det er i 7 år passer det?
Re: ægteskab/sammenføring
: 21.08.2016 13:12:36
af closed1
selvforsørgelses kravet gælder til hun kan opnå permanent opholdstilladelse.
Re: ægteskab/sammenføring
: 25.08.2016 16:41:27
af Hussein
er der slet ikke nogen der ved hvordan man evt kan hente sin fremtidige forlovede/kone til Dk
Re: ægteskab/sammenføring
: 25.08.2016 17:21:17
af AllYouNeedIsLove
Det er umuligt at få visum til DK, når man er fra Syrien og I ikke er gift og du ikke er ved at dø eller I har fået afslag på FS, da man som syrer hører til hovedgruppe 5.
Du kan læse mere om det her:
https://www.nyidanmark.dk/da-dk/Ophold/ ... besoeg.htm
Første skridt for jer er at blive gift, og så enten søge FS i DK eller kigge på EU-reglerne (altså flytte til et andet EU-land i en periode, hvilket nok er den bedste løsning for jer, da hun så ville kunne få visum til det land via. EU-reglerne så snart I er gift, og du bor der).
EU-reglerne kan du læse mere om her:
http://www.aegteskabudengraenser.dk/raa ... /sverigeeu
https://www.nyidanmark.dk/da-dk/Ophold/ ... retten.htm