Så vi snakker om det der står her?
https://www.nyidanmark.dk/da-dk/Ophold/ ... ophold.htm
Jeg blev godt nok lige nervøs for, om jeg havde overset noget (har lige indgivet FS ansøgning), men der står øverst, at det ikke gælder for danske statsborgere.
"Hvis den herboende ægtefælle
ikke er dansk eller nordisk statsborger eller flygtning med opholdstilladelse efter udlændingelovens §§ 7-8, er det normalt en betingelse for ægtefællesammenføring, at den herboende ægtefælle opfylder en del af betingelserne for at få permanent opholdstilladelse. Den herboende ægtefælle skal således normalt opfylde følgende betingelser:"
Selv hvis du ikke havde været dansk statsborger, så er der dog en undtagelse omkring barsel, at det tælle med som arbejde for ikke at diskriminere kvinder.
"Såfremt den herboende ægtefælle har været på barsel før ansøgningstidspunktet, følger det af FN's konvention om afskaffelse af alle former for diskrimination mod kvinder, at der ved opgørelse over herboendes arbejdsmarkedstilknytning skal tages højde herfor. Hvis den herboende ægtefælle således inden for rammerne af sit ansættelsesforhold har afholdt barsel, vil den afholdte barselsperiode skulle indgå i beskæftigelsesperioden. Den herboende ægtefælle anses således også for tilknyttet arbejdsmarkedet i denne periode."
Hvis jeg har fat i det forkerte, må du lige forklare noget mere. Der er mange regler at tage af

.